Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 24-06-11, 15:34
Το avatar του χρήστη manoskarag
manoskarag Ο χρήστης manoskarag δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-06-11 18:45
παιδια γεια σας....εψαχνα να βρω ενα ορο στο google και με εβγαλε στο συγκεκριμενο φορουμ....καταλαθως επεσα στην θεολογικη κουβεντα και γραφτηκα να πω και εγω τις αποψεις μου...ΕΛπιζω το οτι θα διαφωνησω με ολα να ειναι θεμιτο ωστε να υπαρχει και λιγο αντιλογος....

Καταρχας να σας πω οτι ειμαι αθεος - αγνωστικιστης...μεγαλωσα σαν χριστιανος ορθοδοξος και εχω αλλαξει αντιληψεις εδω και πολλα χρονια...Δεν ανηκω σε καμμια κομματικη παραταξη και δεν εχω σχεση με καμμια αιρεση...εξηγουμε απο την αρχη γιατι οι ανθρωποι καμμια φορα βαζουν ταμπελες....Η μονη ταμπελα μου ειναι οτι ειμαι αγνωστικιστης και τιποτε αλλο....

Πιο πανω διαβασα οτι οποιος ειναι αθεος ειναι και κομμουνιστης...σε αυτην την προταση υπαρχουν πολλα λαθη...καταρχας δινεται η εντυπωση οτι οι κομμουνιστες ειναι κατι σιχαμενο....κατα δευτερον το οτι καποιος πιστευει κατι δεν του δινει καμμια αλλη ιδιοτητα...ο καθε ανθρωπος ειναι ξεχωριστος...ο χιτλερ ειχε μουστακι , αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ολοι οι μουστακαληδες ειναι ναζι δολοφονοι.....και ολοι οι ναζι δολοφονοι δεν σημαινει οτι ειναι καπιταλιστες η κομμουνιστες...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗ Η ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ......

Ολες οι θρησκειες εχουν και εναν θεο...στην ανθρωποτητα εχουν καταγραφει πανω απο 50000 θρησκειες αρα και πανω απο 50000 θεοι...ουσιαστικα ολοι αθεοι ειμαστε απλα εμεις δεν πιστευουμε σε εναν θεο λιγοτερο...εσεις δεν πιστευετε σε 49999....Οταν θα κατανοησετε γιατι απορριψατε ολους τους υπολοιπους θεους θα καταλαβετε γιατι πρεπει να απορριψετε και τον δικο σας....
Αν ειχες γεννηθει στην Τουρκια θα ησουν μουσουλμανος , αν ειχες γεννηθει στην αρχαια ελλαδα θα πιστευες στους θεους του ολυμπου , αν ειχες γεννηθει στην αμερικη πριν 1000 χρονια θα ησουν ινδιανος και θα πιστευες στα πνευματα προσκυνωντας τοτεμ , αν ειχες γεννηθει πριν 20 χρονια στην κινα θα ησουν βουδιστης και παει λεγοντας....
Καμμια θρησκεια δεν εχει αποδειξεις για κανεναν θεο...ολες εχουν ως κινητηρια δυναμη την πιστη και τους κανονες....Οι θρησκειες χρησιμοποιουνται για την χειραγωγηση του ευρη κοινου και καποιες θρησκειες τα κονομανε κιολας σφοδρα...
Το Α και το Ω μιας θρησκειας ειναι η γαλουχηση του μυαλου των νεων , ωστε οταν μεγαλωσουν να τους εχουν μπολιασει την ιδεα οτι υπαρχει ο συγκεκριμενος θεος της συγκεκριμενης θρησκειας...ειναι απλα τα πραγματα για τους ΠΑΤΕΡΕΣ οποιαδηποτε θρησκειας...Οι 2 χειροτερες θρησκειες οσο αφορα το γαλουχισμα μυαλου ειναι ο ισλαμισμος και ο χριστιανισμος...Νομιζω οτι δεν χρειαζεται να αναφερω πολλα παραδειγματα για τους αιμοσταγης καθοδηγητες αυτων των θρησκειων...και οι μεν και οι δεν εχουν σκοτωσει πολλες χιλιαδες ανθρωπων...Την σημερινη εποχη ο χριστιανισμος εχει αποβαλλει εντελως τα δολοφονικα στοιχεια απο τους leaders , κατι το οποιο δεν το εχει κανει το ισλαμ οπου εξακολουθει να βρισκεται 1000 χρονια πισω και στο ονομα του αλλαχ να ριχνουν αεροπλανα οπου θελουν...

Καποια στιγμη θα πρεπει να αποβαλλουμε ολες τις θρησκειες απο μεσα μας και να μονιασουμε...Δεν χρειαζεται καμμια θρησκεια να μας διδαξει οτιδηποτε...Η ηθικη ειναι χαραγμενη στην καρδια του καθε ανθρωπου...
Απάντηση με παράθεση