Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 08-04-08, 16:28
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Endelva Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέσα από τη σύγκρουση γεννιούνται οι νέες ιδέες, αλλά σε ένα forum οι συγκρούσεις αυτές θα έπρεπε να είναι ελεγχόμενες, νομίζω, δηλαδή μέσα σε κάποια ευγενικά πλαίσια. Έχω ακούσει και άλλες απόψεις, σε άλλα fora, βέβαια, που λένε ότι η επιβολή της ευγένειας με το ζόρι είναι λογοκρισία και καταπίεση, αλλά δεν συμφωνώ διότι όταν τα πράγματα ξεφεύγουν και ξεφεύγω κι εγώ και αμύνομαι επιθετικά νοιώθω ξεκάθαρα πως έχω παρεκτραπεί προς άσχημες κατευθύνσεις, ενώ όταν τα πράγματα είναι πολιτισμένα και ευγενικά νοιώθω όμορφα.
Η επιβολή κανόνων ευγενείας δεν είναι λογοκρισία — δεν περιορίζει το νόημα των λεγομένων σου, περιορίζει τον τρόπο που εκφράεσαι. Υπάρχει επιβεβλημένο netiquette στα περισσότερα συστήματα ανά τον κόσμο.

Στην τελική ανάλυση κάποιος που θέλει na grafei panta etsi μπορεί να θεωρήσει λογοκρισία ή καταπίεση την απαίτηση της Acro να γράφουμε ελληνικά.

Άλλωστε, η επιβολή δεν είναι ανάγκη να γίνεται υπό μορφή καταστολής. Οι κανόνες ευγένειας λειτουργούν κοινωνικά απ'όλους μας, και όσοι δεν τους ακολουθούν συμμορφώνονται ή φεύγουν. Πχ δε χρειαζόμαστε την αστυνομία για να εξοστρακίσουμε κάποιον που χτυπάει όσους βλέπει.

Χρειαζόμαστε και ισορροπία απόψεων. Αν σε μια βάση που 99% πιστεύει ότι οι gay θα καούν στην κόλαση, και 0.8% δε μιλάει, και 0.2% προσπαθεί να επιχειρηματολογήσει, δεν υπάρχει καμμία ισορροπία. Βέβαια αυτό σημαίνει ότι πρέπει να σταματήσουν να φεύγουν(/-ουμε) οι χρήστες που μπορούν, δυνητικά, να προσφέρουν κάτι, και των οποίων οι απόψεις δεν είναι αρεστές απ'αυτό το 99%.

Όταν το 99% γίνει 100%, η βάση δεν είναι πλέον forum συζητήσεων. Είναι club συνάντησης ομοϊδεατών.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση