Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 19-08-08, 10:43
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από sportis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε μια γενική αίματος που έκανα τα αιμοπετάλια μου ήταν κάτω από το όριο των 150 Κ/μλ (ήταν στα 143) και τα λευκά μου λίγο πάνω από το όριο των 4.0 Κ/μλ (ήταν 4.04). Αυτά τα δύο μπορεί να σχετίζονται; Που μπορεί γενικά να οφείλονται οι χαμηλές τιμές αιμοπεταλίων; Κουράζομαι γενικά πολύ εύκολα. Αυτό έχει καμία σχέση;

Δύναται να οφείλεται σε μια χρόνια φλεγμονή π.χ. στο έντερο;

Ευχαριστώ!
Δεν ξέρω γιατί έκανες τη γενική αίματος, οπότε είναι εξαιρετικά δύσκολο να την ερμηνεύσω εκτός κλινικού πλαισίου. Σε γενικές γραμμές, αν δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο σύμπτωμα ή κάποιος ιδιαίτερος λόγος που έκανες αυτές τις εξετάσεις, οι τιμές που έχεις είναι μάλλον φυσιολογικές. Με μόνο στοιχείο αυτές τις δύο τιμές δεν μπορώ ούτε να επιβεβαιώσω αλλά ούτε και να αποκλείσω κάποια διάγνωση.

Εννοείται οτι με 143 αιμοπετάλια αποκλείεται να αιμορραγήσεις (το ρίσκο αυξάνει κάτω από τα 50000 αιμοπετάλια και γίνεται σημαντικό κάτω από τα 20000) και με 4000 λευκά δεν διατρέχεις αυξημένο κίνδυνο λοιμώξεων, αλλά αν διαπιστώσεις σε επόμενο έλεγχο πτωτικές τάσεις ίσως θα πρέπει να το ψάξεις περισσότερο. Αν την επόμενη φορά τα λευκά έχουν γίνει 2800 και τα αιμοπετάλια 108, τότε αυτό μπορεί να σημαίνει κάτι.

Κατα τα άλλα, υπάρχουν πάρα πολλές αιτίες θρομβοπενίας και εξίσου πολλές αιτίες λευκοπενίας, οπότε μην περιμένεις να βγάλεις άκρη από το ίντερνετ. Πάγια συμβουλή μου είναι οτι η ερμηνεία των εξετάσεων πρέπει να γίνεται από τον γιατρό που τις ζήτησε και ο οποίος γνωρίζει τι σημαίνουν για σένα προσωπικά.

Φιλικά,
Π.

Υ.Γ. Η χρόνια φλεγμονή είναι αόριστος όρος. Αν μιλάς για διεγνωσμένη φλεγμονώδη νόσο του εντέρου (Crohn, ελκώδη κολίτιδα), τότε μπορεί να υπάρχουν επιπτώσεις στην γενική αίματος, συνηθέστατα μια απλή αναιμία που όμως δύσκολα διορθώνεται.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση