Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 10-06-09, 21:33
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από giorgos_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως πρέπει η οικογένεια να αντιμετωπίζει ένα διπολικό άτομο.Στην περίπτωσή μου η μητέρα μου, επίσης και η αδελφή μου (με πρόσφατη διάγνωση της νόσου και μανιακού επεισοδίου) είναι διπολικές και δεν είμαι σίγουρος αν οι κινήσεις μου είναι σωστές.Κάποια γνώμη θα με βοηθούσε πολύ.

Το πρώτο και σημαντικό είναι η ενημέρωσή σας σχετικά με την ασθένεια. Οι κατευθύνσεις που θα πρέπει να πάρετε από ειδικούς είναι το δεύτερο σημαντικό για να μπορέσετε με τη σειρά σας να είσαστε υποστηρικτικός στα συγκεκριμένα μέλη της οικογένειάς σας. (Αισθάνομαι την ανάγκη να παρατηρήσω ότι εσείς δεν υποκαθιστάτε τον ειδικό θεραπευτή, ο ρόλος σας θα είναι διαφορετικός και θα σας τον υποδείξουν εφόσον αναπτύξετε τέτοια συνεργασία)

Στη διάγνωση για τη διπολική διαταραχή συνήθως χορηγείται φαρμακευτική αγωγή - φυσικά από γιατρό - παράλληλα με τις συνεδρίες που πρέπει να γίνονται από ειδικό θεραπευτή ψυχικής υγείας. Αυτά θεωρώ ότι γίνονται ή ότι έχουν προγραμματιστεί...;

Περισσότερες πληροφορίες και φορείς που μπορεί να σας είναι χρήσιμοι:

www.epipsi.gr
www.sopsi.gr
www.bipolar.gr
www.athenssiblings.com
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Naias για αυτό το μήνυμα:
saris takis (17-08-09)