Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1078  
Παλιά 18-12-12, 18:54
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από spiva74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα! Είμαι καινούργια και θα χρειαστώ τη βοήθειά σας. Διαγνώστηκα με νόσο του Crohn πριν από 2 εβδομάδες. Αυτό έδειξε η βιοψία της κολονοσκόπησης. Έχει προσβάλλει το λεπτό έντερο και το αριστερό μέρος του παχέως. Έχω χαμηλή φεριτίνη, απώλεια κιλών, οισοφαγίτιδα και όζους στο θυρεοειδή(που κανείς δε μου έχει πει αν οφείλονται στη νόσο) Διάρροιες μόνο όταν στενοχωριέμαι. Επειδή όμως δεν έχω τα υπόλοιπα συμπτώματα για τα οποία έχω διαβάσει, αναρωτιέμαι μήπως η βιοψία έκανε λάθος??? ή απλά μετά το αρχικό σοκ και κλάμμα, μπήκα στη φάση της άρνησης??????

Έχω ραντεβού στον Ευαγγελισμό με το Μάντζαρη που τον βρήκα σε sites που έψαχνα για τη νόσο. Ξέρει κανείς κάτι γι' αυτόν? Να του δείξω τυφλή εμπιστοσύνη ή να ψάξω και για άλλους έστω και σε ιδιωτικά νοσοκομεία? 9με καλύπτει η ιδιωτική σαφάλεια.
Αν θέλει και μπορεί κάποιος να απαντήσει ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!
Γεια σου spiva74, και καλώς ήλθες στην crohn-οπαρέα μας
Η βιοψία είναι συνήθως αυτή που αποκαλύπτει την αλήθεια, ενώ με τις αιματολογικές εξετάσεις δεν είσαι ποτέ σίγουρος/η.
Όσο για τα συμπτώματα, δεν είναι σε όλους ίδια ή δεν είναι ανάγκη να έχουμε όλα τα συμπτώματα της crohn.
Στον κάθε οργανισμό, έχει και τα ανάλογα συμπτώματα.

Όσο για την "φάσης της άρνησης" που λες, οι περισσότεροι (αν όχι όλοι),έχουμε περάσει απο αυτό το στάδιο. Εγώ προσωπικά έκανα 1,5-2 χρόνια να αποδεχτώ όλη αυτή την "φάση". Τώρα έχω ηρεμήσει.
Απλά πρέπει να αποδεχτείς ότι θα παίρνεις φάρμακα και θα είσαι στα νοσοκομεία συχνά εφ' όρου ζωής. Δυστυχώς το κράτος δεν βοηθάει την κατάσταση μας, θεωρώ με αυτά που τραβάμε στα νοσοκομεία και τις κολονοσκοπήσεις κάθε χρόνο, θα 'πρεπε όλοι - ανεξαρτήτου ποσοστού αναπηρίας, να έχουμε τα δικαιώματα αυτών του 67%.

Τώρα αυτό για Ευαγγελισμό και τον συγκεκριμένο γιατρό που ανέφερες, δεν γνωρίζω, είμαι απο Θεσσαλονίκη.

Πραγματικά, σε ένα χρόνο, η "παρέα μας" έχει μεγαλώσει τρομακτικά!
Ήμασταν τόσο λίγοι εδώ που μιλούσαμε και ξαφνικά έχουμε γίνει παρα πολλοί!
Μου κάνει μεγάλη εντύπωση!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην stathakis για αυτό το μήνυμα:
spiva74 (18-12-12)