Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 16-05-10, 21:10
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 19:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι εποχές αλλάζουν.
Ο κόσμος θέλει όλο και περισσότερα και όταν τα λάβει μαθαίνει να ζει με αυτά, τα θεωρεί δεδομένα και ζητάει ακόμη περισσότερα...
Έτσι ξεχνάει τι θα πει οικογένεια και γιατί έκανε ένα παιδί.
Εθελοτυφλεί γιατί προσφέρει στο παιδί του υλικά πράγματα νομίζοντας ότι το παιδί αυτά θέλει.

Τα παιδιά δεν θέλουν το ίδιο το παιχνίδι σαν αντικείμενο αλλά τον χρόνο μας, αυτόν που θα σπαταλήσουμε για να παίξουμε μαζί του.
...

Συμφωνώ μαζί σου και δεν ήξερα τι να πρωτοκρατήσω για να σχολιάσω ή να τονίσω πιο πολύ. Όντως η εποχή είναι απαιτητική, οι γονείς δουλεύουν πολλές ώρες για να καλύψουν τις υλικές ανάγκες και καθώς δυσκολεύουν οι συνθήκες στην εργασία απαιτούνται όλο και πιο πολλές ώρες.

Ξέρω για παράδειγμα εδώ πολλοί κύριοι και πολλές κυρίες, δουλεύουν από το πρωί μέχρι το απόγευμα αργά και ήθελα να ρωτούσα πως το διευθετουν σε σχέση με τον άνθρωπό τους και πολύ περισσότερο με την οικογένεια και τα παιδιά όπου οι απαιτήσεις είναι αυξημένες. Πόσο χρόνο έχουν στην ημέρα τους για να τον διαθέσουν στην οικογένεια και πόσο επηρρεάζει αυτό τη λειτουργία της οικογένειας ή την προσωπική τους ζωή;


Τώρα για να επιστρέψω στο θέμα οικογένειας, όντως τα διαζύγια πληθαίνουν, δεν ξέρω, ο κόσμος κουράζεται; Δεν αντέχει τις ευθύνες; Τον κουράζει η καθημερινότητα; Μπαίνει ο εγωισμός; Ξεχνάει το πλάνο της ζωής;; Ίσως και όλα αυτά μαζί.

Σαν αισιόδοξο μήνυμα όμως, θα ήθελα να κάνω αναφορά σε αρκετά γνωστά μου ζευγάρια που με πολύ κόπο είναι η αλήθεια, περιόρισαν τα μεγάλα ωράρια και έδωσαν προτεραιότητα στην σχέση τους και την οικογένειά τους. Σε σχέση με πιο παλιά βλέπω τους νέους άνδρες να είναι κοντά στις γυναίκες τους και μέσα στο σπίτι και στο μεγάλωμα των παιδιών. Ή ακόμη και με την πίεση της δουλειάς, φροντίζουν να εξοικονομούν ποιοτικό χρόνο. Θαυμάζω τις οικογένειες αυτές που αντιστέκονται στις δυσκολίες, κόβουν από τις προσωπικές τους επιλογές και βάζουν την οικογένεια σε πρώτη προτεραιότητα. Ίσως είναι η απάντηση και η προάσπιση της οικογένειας που βάλεται.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση