Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 05-03-08, 15:06
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από johnyp Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σας.
Ανέκαθεν είχα αιματοκρίτη 42-44
Τα τελευταία 4 χρόνια σταδιακά πεφτει και έφτασε τωρα στο 37.
Η τελευταία εξέταση μου έδειξε λίγο παρακάτω λευκά απο το κατώτατο όριο και το ίδιο στα αιμοπετάλια.
Ο σίδηρος τον περασμένο μήνα ήταν 60!! πήρα λίγο φολικό οξύ 10 χάπια των 5mg και τώρα πήγε 130.
Διαροή αίματος δεν έχω απο πουθενά. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο κάτι σπυράκια που έχω κοντά στα γεννητικά μου όργανα και γύρω απο τον πρωκτό τα οποία τα έχω κανα χρόνο τώρα και μια φεύγουν μιά βγαίνουν. Πιο πολύ σαν ερεθισμός απο τον ιδρώτα είναι βασικά παρα σπυράκια...
Τί λέτε?
Κατ'αρχήν η αναιμία τα τελευταία χρόνια δεν ορίζεται από τον αιματοκρίτη, αλλά από την περιεκτικότητα του αίματος σε αιμοσφαιρίνη (στους άνδρες 140-180 gr/lt). Στη συνέχεια πρέπει να συνεκτιμηθούν πάρα πολλές άλλες παράμετροι, όπως ο μέσος όγκος των ερυθροκυττάρων (μικροκυτταρική ή νορμοκυτταρική ή μακροκυτταρική αναιμία), το ποσοστό των δικτυοερυθροκυττάρων και διάφορα άλλα. Χοντρικά εκτιμώ οτι έχεις περίπου 125 g/lt αιμοσφαιρίνης, κάτι που είναι συμβατό με μια μέτρια αναιμία, ανάλογα και με την ηλικία σου.

Σχετικά, τώρα, με τις διάφορες βιταμίνες και τον σίδηρο, η συνύπαρξη χαμηλού σιδήρο με υψηλή φερριτίνη συνήθως οφείλεται σε χρόνια φλεγμονή, ενώ η χαμηλή φερριτίνη είναι τυπικά ενδεικτική σιδηροπενικής αναιμίας που μπορεί και να εντάσσεται στα πλαίσια χρόνιας, μικροσκοπικής συνήθως, αιμορραγίας, ιδιαίτερα σε άτομα που παίρνουν ασπιρίνη ή αντιφλεγμονώδη.

Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι οτι όλες οι σειρές είναι κάτω από τα όρια αν και δεν προσδιορίζεις πόσο ακριβώς, κάτι που ορίζεται ως παγκυτταροπενία. Τυπικές αιτίες είναι πολλές, από μπανάλ ιογενείς λοιμώξεις μέχρι μυελοδυσπλαστικό σύνδρομο και άλλα σπανιότερα πράγματα, ανάλογα με την ηλικία και το ιστορικό σου. Αξίζει να σημειωθεί πως μία απο τις αιτίες παγκυτταροπενίας είναι η έλλειψη Β12.

Όπως και να έχει, θα σου πρότεινα να δεις έναν αιματολόγο. Εξαιρετικοί είναι οι αιματολόγοι του Λαϊκού, ιδιαίτερα ορισμένοι που εργάζονται στην Παθολογική Φυσιολογία (κλινική του 4ου ορόφου). Δεν αποκλείεται να χρειαστεί και μια εξέταση που ονομάζεται βιοψία μυελού. Αν τελικά μπει η διάγνωση μιας χρόνιας "αιμορραγίας", συνηθέστερη εστία είναι το πεπτικό και ανάλογα με την ηλικία σου μάλλον ενδείκνυται γαστρο/κολονοσκόπηση.

Μην υποτιμήσεις τη σημασία του ευρήματος. Παρ'όλο που δεν είναι απαραίτητα ανησυχητικό πρέπει να το διερευνήσεις μέχρι να μπει μια ακριβής διάγνωση.

Καλή συνέχεια!
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση