Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 17-01-16, 15:03
Havrias Ο χρήστης Havrias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-16 00:41
Όχι, δεν φταίει μόνο η άγνοια του κόσμου. Η γλώσσα μας είναι πολύπλοκη αλλά μπορεί να περιγράψει τα πάντα. Είναι δημιουργική, όπως λένε, και όχι απλά χρηστική (δεν έχω άποψη για άλλες γλώσσες και γι' αυτό δεν θα μπω σε συγκρίσεις).
Δημιουργική, υπό την έννοια ότι σου δίνει τα εργαλεία να φτιάξεις μια λέξη για να αναφερθείς σε κάτι καινούργιο. Γι' αυτό είναι δύσκολη αλλά και όμορφη.
Όταν δεν υπάρχει όμως σχολείο να μεταδώσει τη μαγεία της στα παιδιά, πώς να περιμένουμε μετά να ενδιαφερθούν; Γιατί το παιδί να γράψει το "χώρος" με ωμέγα κι όχι με όμικρον όπως ο "χορός" (αν όχι με greeklish) όταν δεν γνωρίζει την προέλευσή της λέξης ή την προφορά της, όταν δεν βρίσκει το λόγο να είναι το ένα μικρό και το άλλο μέγα..
Κάποτε είχα διαβάσει πως η λέξη "Ελλάς" προέρχεται από το "ελ" και το "λας" (φως-πέτρα, η γη του φωτός δηλαδή). Μου άρεσε αυτό, και για τη σημασία του αλλά και γιατί είναι λογικό. Δημοτικό τώρα.. "Από πού προέρχεται κυρία η λέξη Ελλάς;", "Από τους Έλληνες που κάποτε ήρθανε στον τόπο αυτό.", "Και γιατί γράφεται με δύο λάμδα;", "Διότι και οι Έλληνες γράφονται με δύο λάμδα." ...απάντηση Δασκάλου..
Αντιστρόφως, ο Βαρουφάκης γράφει το όνομά του, "Γιάνης", με ένα νι. Προσωπικά εμένα δεν με πειράζει. Δεν σημαίνει τίποτα το "Γιάννης" στα Ελληνικά, Εβραϊκή λέξη είναι. Ίσως μας έμειναν τα δύο νι για λόγους προφοράς, δεν ξέρω.. Ε, κι αυτός μπορεί να το προφέρει με ένα νι.

Τέλος πάντων, κι εγώ θα χαρώ να τα λέμε. Καλή συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση