Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 17-01-07, 01:55
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου απάνταγα ναι αλλα δεν θα το κάνω.

Ασφαλώς η γλώσσα εξελίσεται, δεν αλλάζει όμως βιαίως, δεν πάει ένας αγράμματος να επιβάλει πχ να καταργήσουμε τα ει, οι, υ και η, και να τα κανουμε όλα ι επειδή αυτός είναι ντουβάρι και τα κάνει λάθος συνέχεια!
Γιατι ποιος ειπε κατι τετοιο;

ΚΑταρχάς όσον αφορά τα ντουβάρια και τους αγράμματους που κάνουν λάθη σου κάνω paste την επικεφαλίδα του επίμαχου κειμένου:

(όχι ότι εμείς τα τηρούμε όλα αλλά τα λέμε για σας )
ΚΑΘΟΤΙ ΠΛΟΥΣΙΑ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ...
Κανόνες όπως 'αυτό που λέμε όλοι στην ταδε λέξη είναι λάθος. Στην άλλη λέξη όμως, μπορούμε να το λέμε και έτσι, αν και είναι λάθος στην άλλη' δεν κατάλαβα ποτέ και δε νομίζω να είμαι ντουβάρι γιαυτό. Γιατί να πρέπει να θυμάμαι οτι αυτό που ακούω παντού είναι λάθος, ενώ μάλιστα (εντελώς ανεξήγητα) θεωρείται σωστό σε κάποια άλλη λέξη ή φράση;;; ξεχνάμε οτι τα πάντα ρέπουν προς την ομαλοποίηση και την ομοιομορφία

Αυτο που λεω ειναι οτι αν στην καθομιλουμενη η πλειονοτητα των Ελληνων κανει 'λαθη' οπως:
-βρισκει νεες λειτουργιες λεξεων
-ομαλοποιει διαφορετικες ορθογραφιες (άφησα -> γνώρησα, έλησα, αντί για γνώρισα και έλυσα... αν και το τελευταίο είναι κάπως χοντρό :Ρ)
-συγχωνευει λεξεις (αποταθώ+αποφανθώ = αποτανθώ)
-μεταθέτει γράμματα (μύνημα, θυληκό)
-αποβαλλει η αποφευγει να κλινει καποιες 'αρχαιζουσες' λεξεις που δεν ειναι συμβατές με, ή ομαλές σε σύγκριση με την πλειονότητα των υπόλοιπων (οι μέθοδοι αυτοί αντί αυτές, οι έγκυος γυναίκες αντί οι έγκυοι. Η εξηγηση; τα θηλυκά ουσιαστικά στη συνείδηση του κόσμου πρέπει να λήγουν σε και )

αυτα ειναι λειτουργιες που εχουν γινει στο παρελθον (πχ κτήμα+κτίριο=κτήριο), οποτε δεν ειναι ουτε επιβολη ουτε κακοποιηση της γλωσσας, και μερικές φορές δεν αποτελούν για μένα λάθη... αν κάποιος θέλει να μου καταργήσει κάποιο νεολογισμό όπως το 'αποτανθώ', εγώ θέλω πρώτα να του καταργήσω το 'κτήριο', το οποίο υπάρχει και είναι σωστό σε όλα τα λεξικά, αλλά λάθος σύμφωνα με τη λογική που αναφέρω. Ή μήπως αυτός που έγραψε πρώτος λάθος το 'κτήριο' ήταν πιο μάγκας απο μένα και τα δικά μου λάθη;;

Επίσης, πού ειναι το κακο αν η λέξη 'έγκυος' γίνει κάτι σαν επίρρημα που δηλώνει γενικά κατάσταση, και άρα πάψει να κλίνεται;;

Φανταστείτε ποσες ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ κακοποιησεις εγιναν με την ευλογια των πανσοφων προγονων μας για να μιλαμε τη γλώσσα που θεωρείται σωστή σύμφωνα με τον Μπαμπινιώτη... κλίσεις και εγκλίσεις καταργήθηκαν και συγχωνεύτηκαν.. κατα τα άλλα μας πειράζει το αν το εντωμεταξύ είναι σωστό να γράφεται σαν μία λέξη ή σαν τρεις

Αν και ξέρω πολύ καλά την ορθογραφία των λέξων κυνηγός, μήνυμα και μηνύω, 40-50% των περιπτώσεων, μπερδεύω τη σειρά των γραμμάτων. Προσωπικά θεωρώ πιο φυσικό μια λέξη να αρχίζει απο μυ- παρά μη- και το θέμα ενός ρήματος να είναι το η και όχι το υ. Γιαυτό και το 'μύνημα' (το οποίό είναι λάθος) μου είναι πιο φυσικό απο το 'μήνυμα' (το σωστό). Επομένως, μήπως δε μιλάει μέσα μας η άγνοια, ούτε η τεμπελιά, αλλά ένα άλλο ένστικτο; Μια φύση που ζει μόνη της και πρέπει να την ακούσουμε; Ίσως η ίδια η τάση της φυσικής για τάξη και ομοιομορφία

Κάποτε η γλώσσα μας θα αποβάλλει κάποιες λέξεις και λειτουργίες και θα εισάγει άλλες. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 02-08-08 στις 15:30
Απάντηση με παράθεση