Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #53  
Παλιά 12-08-13, 01:24
Το avatar του χρήστη seismic
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 01-03-20 21:08
Φίλοι μου, κατασκευάζω δική μου σεισμική βάση για να πειραματιστώ σε αυτά που λέω, διότι οι αρμόδιοι φορείς αρνούνται την συνεργασία μαζί μου.
Θα σας δείξω σταδιακά τα πειράματα που θα κάνω.
Θα αργήσει λίγο...
Η βάση κατασκευάζεται στην νήσο Ιο των Κυκλάδων.
Νομίζω είναι η πρώτη σεισμική βάση στις Κυκλάδες? Smile
Διαστάσεις βάσης 1,20 x 1,20 m
Την βάση την οδηγούν τέσσερα ισχυρά ρουλεμάν με συμπαγή ανοξείδωτο άξονα διαμέτρου 4cm
Αυτά παλινδρομούν μέσα σε έναν κεκλιμένο σιδηροδοκό σχήματος ( Π ) πακτομένο μέσα σε δοκούς οπλισμένου σκυροδέματος.
Παλινδρόμηση +/- 0,15 cm






Θα κατασκευάζω ίδια μοντέλα, με και χωρίς το σύστημά μου.
Θα τα φορτίζω με την ίδια συχνότητα,
για να δούμε πιο από τα δύο θα αστοχεί πιο πολύ. Rolling Eyes
Θα πειραματιστώ σε διάφορα μοντέλα αντισεισμικού σχεδιασμού.

Σκέπτομαι να της δώσω κίνηση με τον μηχανισμό ενός σκαπτικού το οποίο φέρει πετρελαιομηχανή 10,5 HP
Αυτό.
Πρέπει να διαχειριστεί φορτίο ( σε παλινδρομική κίνηση 1 ton)
Μετατροπή κυκλικής σε παλινδρομική κίνηση με στροφαλομπιέλες διαφορετικής διαδρομής
Διαθέτη κομπλάν, και τρις ταχύτητες.
Θέλω την συμβουλή σας, ( αν θέλετε να μου την δώσετε, ) στο αν οι 10,5 HP είναι αρκετοί για να παλινδρομούν την βάση με το δοκίμιο του 1 m2

Τι ακριβώς είναι μετρήσιμο

Τα αποτελέσματα που θα πάρω από το δικό μου shake table δεν θα είναι μετρήσιμα . Για αυτό τον λόγο δεν πρόκειται να τα δεχτεί κανένας.
Στην πραγματικότητα όμως, αν δοκιμάζονται δύο όμοια μοντέλα με και χωρίς το σύστημά μου μέχρι τελικής αστοχίας, τα μεγέθη είναι μετρήσιμα.
Οπότε το πρώτο που θα είναι μετρήσιμο, είναι η απόκριση της προτεταμένης κατασκευής με το έδαφος, καθώς και η απόκριση της κατασκευής που απλός πατάει στο έδαφος,.... στην ίδια σεισμική βάση.
Με την ίδια επιτάχυνση και την ίδια διαδρομή. ( αυτά θα είναι δυνατόν να επιτευχθούν στην συγκεκριμένη σεισμική βάση )
Ακόμα θα μεταβάλετε σταδιακά και η ταχύτητα και η διαδρομή.
Έδαφος δεν έχουμε,....οπότε αυτό που θα κάνω είναι να βιδώσω την κατασκευή με την σεισμική βάση με μία βίδα η οποία θα διαπερνά ελεύθερη τις κολόνες ( μέσα από μία σωλήνα ηλεκτρολόγου ) και θα βιδωθεί με κοχλία στο δώμα, και κάτω από την βάση.
2) Θα δοκιμαστούν μοντέλα σαν αυτό https://www.youtube.com/watch?v=KPaNZcHBKRI, με και χωρίς το σύστημα.
3) Ακόμα θα δοκιμαστούν προκατασκευασμένα από σκυρόδεμα.
4) Θα δοκιμαστούν μοντέλα χωρίς κολόνες.
5) Μοντέλα τριών πέντε και εννέα ορόφων.

Δεν θα είναι μετρήσιμα με επιταχυνσιογράφημα και παλμογράφο, αλλά θα πρέπει να μου εξηγήσουν γιατί με την μέθοδο του Ε.Α.Κ καταρρέουν, ενώ με την μέθοδο την δική μου δεν θα έχουν την παραμικρή ζημιά.

Δεν θα τα κουνήσω 8 Ρίχτερ, θα τα κουνήσω 15 και ...όποιο αντέξει....
Ένα μικρό πείραμα έχω κάνει εδώ. https://www.youtube.com/watch?v=JJIsx1sKkLk
Αυτούς που θέλω να πίσω είναι τους κατασκευαστές προκατασκευασμένων, ώστε να χρηματοδοτήσουν την έρευνα σε πραγματική σεισμική βάση. ( έχω πολλές επαφές μαζί τους )
Ακόμα θα δω μόνος μου, πιο μοντέλο από αυτά που έχω σκεφθεί αντέχει περισσότερο, ώστε να μην δίνω πολλά χρήματα για διάφορα πειραματικά μοντέλα σε σεισμικές βάσεις.

Μια λίστα με τα shake tables που υπάρχουν παγκόσμια : http://www.oecd-nea.org/nsd/docs/2004/csni-r2004-10.pdf

Shaking Tables

Europe 10 (distributed in various European countries)

America 8 (all in USA)

Asia 33 (30 in Japan + Taiwan, Korea and China)

θα κάνω παρατήρηση μέσω συμπτωμάτων συγκρίνοντας δύο όμοια δοκίμια με και χωρίς το σύστημά μου. ​Λοιπόν τι καλύτερο από ένα χειροπιαστό πείραμα σαν και αυτό.

Πίσω από την πακτωμένη σεισμική βάση πάνω στους δοκούς, ( στο συνημμένο προ προηγούμενη ανάρτηση ) φαίνονται κάποια σίδερα που εξέχουν δεξιά και αριστερά πάνω στους δοκούς.

Εκεί πάνω θα κατασκευάσω μία πλάκα, η οποία θα έχει μία οπή στο κέντρο.

Στην οπή αυτή θα μπει το πόδι του σκαπτικού μηχανήματος, και πάνω στην πλάκα θα πακτώσω το σασί του σκαπτικού.

Από το σκαπτικό θα αφαιρέσω τα μαχαίρια, και θα τοποθετήσω πάνω στον μηχανισμό μετάδοσης μόνο τα πλαινά στρογγυλά πιάτα.
Πάνω στα πιάτα αυτά, θα συγκολλήσω έκκεντρα δεξιά και αριστερά, ώστε να τοποθετήσω διπλή μπάρα ώθησης.

Αλλάζοντας τα πιάτα, θα έχω και διαφορετικό βήμα ταλάντωσης, διότι θα τοποθετήσω στα πιάτα μεγαλύτερης και μικρότερης διαδρομής έκκεντρα.
Το σκαπτικό έχει ντεμπραγιάζ που σημαίνει γκάζι και απότομη εκκίνηση.

Το σκαπτικό έχει τρεις ταχύτητες, και γκάζι, που σημαίνει ότι μπορώ να έχω έλεγχο στην ταχύτητα.
Αφού θα έχω έλεγχο στην ταχύτητα και στην διαδρομή της ταλάντωσης, έχω τον έλεγχο των συχνοτήτων.

Αν τα δοκίμια είναι τα ίδια, η ταχύτητα είναι ή ίδια, το βήμα είναι το ίδιο, τότε το δοκίμιο που θα αστοχήσει πρώτο θα είναι και το ποιο ψαθυρό.
Ακόμα για να προσομοιωθεί πιο σωστά ο σεισμός, κατασκεύασα καμπυλωτούς τους κοιλοδοκούς σχήματος ( Π ) πάνω στους οποίους θα παλινδρομεί το τραπέζι, ώστε να προσομοιωθεί το κύμα love το οποίο είναι το πιο καταστροφικό, διότι εκτός του ότι πάει την κατασκευή πέρα δώθε, την πάει συγχρόνος και πάνω κάτω.

Κατά αυτόν τον τρόπο, μεγαλώνω την δυναμική της ταλάντωσης.
Για αυτό ο κοιλοδοκός έχει σχήμα ( Π ) για να εμποδίζει την άνοδο του ρουλεμάν, δηλαδή την άνοδο της σεισμικής τράπεζας η οποία θα έχει τάσεις ανόδου λόγο της ταλάντωσης του φέροντα
( διότι ο φέροντας θα είναι πακτωμένος με την βάση. )

Κατασκευή ξυλοτυπου κολονών, και λίθων, για τα πειραματικά μοντέλα





Μέτρηση μετατόπισης κόμβου ελέγχου στο επίπεδο της ανώτατης στάθμης

Για να μετρήσω εμπειρικά την παραμόρφωση του φέροντα, απλά πρέπει να μετρηθεί η μετατόπιση τόσο του δώματος, όσο και της βάσης.
1)Την μετατόπιση της βάσης την ξέρουμε εκ των προτέρων, διότι ισούται με την διαδρομή ταλάντωσης της σεισμικής βάσης.
2) Την μετατόπιση του δώματος θα την μετρήσω με τον εξής αλάνθαστο εμπειρικό τρόπο που σκέφτηκα εγώ.
α) Θα τοποθετήσω τέσσερις κατακόρυφες λεπίδες στις τέσσερις γωνίες του δώματος, μέσα στο σκυρόδεμα κατά την τοποθέτησή του.
β) Θα τοποθετήσω οριζόντιες τεντωμένες λωρίδες χαρτοταινίας ή κλωστές, οι οποίες θα κόπτονται από τις λεπίδες κατά την ταλάντωση του φέροντα.

Εκεί που θα σταματήσει το κόψιμο της χαρτοταινίας, θα είναι η ολική μετατόπιση του δώματος, η οποία είναι μετρήσιμη.
Αν από την ολική μετατόπιση του δώματος, αφαιρέσουμε την μετατόπιση της βάσης, θα ξέρουμε την παραμόρφωση.
Συγκρίνοντας τα δύο διαφορετικά μοντέλα θα ξέρουμε και την ποσοστιαία μετατόπιση του δώματος σε αυτά, η οποία καθορίζει την παραμόρφωση η οποία είναι η υπαίτια της αστοχίας κάθε φέροντα οργανισμού.
Βέβαια οι πλάστιμοι φέροντες έχουν μεγαλύτερες ικανότητες μετατόπισης πριν αστοχήσουν, από ότι έχουν οι άκαμπτες κατασκευές.
Οπότε αυτό που θα εξεταστεί στην τελική, δεν θα είναι τόσο η μετατόπιση, όσο θα είναι οι εμφανείς αστοχίες, καθώς και ο τρόπος αστοχίας κάθε μοντέλου.
Απάντηση με παράθεση