Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 10-12-09, 14:15
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν καταλαβα ποτε που εξυπηρετει ο θρυλος του Αη Βασιλη.
Κι εγώ που μεγάλωσα μ' αυτό και μεγαλώνω τα παιδιά μου μ' αυτό αρχίζω να αναθεωρώ.

Τι ακριβώς κάνουμε, δηλαδή; Ακόμα και σαν έθιμο να το πάρουμε, γιατί σε μια ηλικία που το παιδί μπορεί να καταλάβει να μην του εξηγήσουμε περί τίνος ακριβώς πρόκειται; Και για τον Μέγα Βασίλειο και για τον δυτικό Άγιο Βασίλη κλπ.

Να σημειωθεί ότι τα παιδιά μπορούν να τα κατανοήσουν όλα αυτά πολύ νωρίς, ίσως από τη στιγμή που αρχίζουν το σχολείο. Οι περισσότεροι, όμως, επιμένουμε να βάζουμε τα παιδιά μας να γράφουν γράμματα στον Άγιο και επιμένουμε να καταξοδευόμαστε.

Το χειρότερό μου ήταν όταν μια φορά τέτοια εποχή στο σχολείο έρχεται ένα παιδάκι πέμπτης δημοτικού, με κοιτάει στα μάτια εκλιπαρώντας για ειλικρίνεια και με ρωτάει: "Κυρία, υπάρχει Άη Βασίλης;" Και οι συμμαθητές του να ειρωνεύονται και να μου φωνάζουν : "Κυρία, πέστε του την αλήθεια!!!!"

Κατάλαβε, βέβαια, η κυρία ότι οι γονείς αυτού του παιδιού δεν του είχαν αποκαλύψει ακόμα το μυστικό, αλλά πώς να αντιδράσει;

Προτίμησα το "στρίβειν δια του αρραβώνος". Τους είπα "Καλύτερα ρωτήστε τη δασκάλα σας, εκείνη ξέρει καλύτερα"
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση