Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 17-01-11, 03:59
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Reini Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τη ραβδοσποπία από το άλλο θέμα όπου (δεν) γίνεται συζήτηση.
Στο άλλο θέμα δεν υπάρχει ορισμός της ραβδοσκοπίας ή, πιο σωστά, ο καθένας σχεδόν έχει στο κεφάλι του κάποια δική του ιδέα. Και τέλοσπάντων είναι και παλιό Για αυτό ρώτησα σε τι αναφέρεται το παρόν thread, επειδή από το πρώτο μήνυμα δυσκολεύομαι να καταλάβω.

Πάντως για την ιστορία, εγώ θεωρώ ότι ο όρος ραβδοσκοπία σημαίνει "η χωρίς πρότερη γνώση εύρεση αντικειμένων (όπως νερό) με μόνη χρήση απλών εργαλείων (όπως κλαδιά) με πιθανότητες στατιστικά μεγαλύτερες από αυτές που προβλέπει η θεωρία των πιθανοτήτων".

Δεν έχω ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό, αλλά μπορώ να ελέγξω [1] εκ του αποτελέσματος [2] αν αληθεύει οποιοσδήποτε τέτοιος ισχυρισμός. Και για καθαρά λόγους διευκόλυνσης της συζήτησης, άλλοι έχουν ήδη κάνει τέτοιους ελέγχους και έχουν αποδείξει [3] ότι οι ισχυρισμοί των ανθρώπων που δέχτηκαν να ελεγχθούν δεν ήταν αληθινοί.

Διευκρινίζω ότι το παραπάνω δε σημαίνει ότι κάποιος δεν μπορεί να βρει αντικείμενα με κλαδιά κλπ (κι εγώ μπορώ να το κάνω).

Όπως και να χει, μπορεί να μιλάμε εδώ για κάποια άλλη ραβδοσκοπία.



[1] με όση ακρίβεια ζητηθεί

[2] όπως κάποιος μπορεί να ελέγξει αν τα μήλα πέφτουν στη γη χωρίς να ξέρει τη θεωρία της βαρυτικής ελξης

[2] μαθηματικά, δηλαδή πέραν λογικής αμφισβήτησης
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση