Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #791  
Παλιά 17-11-10, 19:30
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Editorial

Καλημέρα,
Σήμερα, Πέμπτη 18 Νοεμβρίου 2010


Ανατολή ήλιου: 7:07πμ. Δύση ήλιου: 5:12μμ. Πανσέληνος: σε 3 ημέρες

Επέτειοι : Παγκόσμια Ημέρα Φιλοσοφίας

Σαν σήμερα :
  • 1095: Αρχίζει η Σύνοδος του Κλερμόν, με πρωτοβουλία του Πάπα Ουρβανού Β', η οποία έδωσε το πράσινο φως στην Πρώτη Σταυροφορία.
  • 1307: Ο θρυλικός ελβετός πατριώτης Γουλιέλμος Τέλος σημαδεύει με το τόξο του και από απόσταση 50 μέτρων πετυχαίνει το μήλο στο κεφάλι του γιου του, κερδίζοντας το στοίχημα που είχε βάλει με τον αυστριακό κατοχικό διοικητή Χέρμαν Γκέσλερ.
  • 1902: Τις εκλογές της 17ης Νοεμβρίου ακολουθεί κυβερνητική αστάθεια και συγκρούσεις ανάμεσα στους οπαδούς των δύο μεγάλων παρατάξεων, Δεληγιαννικών και Θεοτοκικών. («Σανιδικά»)
  • 1916: Απόβαση συμμαχικών αγημάτων στο Φάληρο και συγκρούσεις με τον ελληνικό στρατό. («Νοεμβριανά»)
  • 1928: Παρουσιάζεται στη Νέα Υόρκη η πρώτη ομιλούσα ταινία με ήρωα τον διάσημο ήρωα κινουμένων σχεδίων Μίκυ Μάους. Πρόκειται για την οκτάλεπτη ταινία του Γουόλτ Ντίσνεϊ «Steamboat Willie» («Το Ατμόπλοιο Γουίλι»).
  • 1964: Στο αίμα πνίγεται ο επίσημος εορτασμός στον Γοργοπόταμο για την ανατίναξη της ομώνυμης γέφυρας από αντιστασιακούς το 1942. Έκρηξη στον χώρο της εκδήλωσης προκαλεί τον θάνατο 13 ανθρώπων και τον τραυματισμό 45.
Είπαν : «Να αμφιβάλεις, αν τ’ άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.» - Γουίλιαμ Σαίξπηρ

Το ποίημα της ημέρας : Χρήστος Δάγλαρης ΦΘΙΝΟΠΩΡΙΝΟ

Ήρθε και πάλι το φθινόπωρο.
Όχι σαν πριν,
που σε περίμενα
μ' όλα τα κίτρινα φύλλα.

Τώρα μου 'φερε το γέλιο σου
μέσα σε χίλιες μουσικές
και με τις πρώτες βροχές
είδα να λάμπει τ' όνειρο μου.

Αγάπη μου,
χρυσό φθινόπωρο της ύπαρξης μου


Η φωτογραφία της ημέρας

Τι τίτλο να βάλεις σ' αυτήν την οπτασία

Προτάσεις : Eνα ταξίδι με άρωμα Ανατολής υπόσχεται στους θεατές η σύμπραξη αφήγησης και μουσικής, στην οποία λαϊκές ιστορίες του αραβικού κόσμου συναντούν τις παραδοσιακές τους μουσικές στα σταυροδρόμια της Δύσης.
Μουσείο Ελληνικών Λαϊκών Μουσικών Οργάνων
Φοίβου Ανωγειανάκη, Κέντρο Εθνομουσικολογίας
Διογένους 1-3, Πλατεία Αέρηδων Πλάκα, Αθήνα 105 56


Επίκαιρα : Πάνω από 600.000 οι άνεργοι τον Οκτώβριο

Με χιούμορ

Σκίτσο του Ανδρεα Πετρουλακη από την Καθημερινή

Επίφυλλίδα : Πρώτα μας απειλούν ότι δεν μας δίνουν την τρίτη δόση, μετά θα έρθουν τα μέτρα... Η ιστοσρία επαναλαμβάνεται.
Η Χαρούλα Αλεξίου, θα μας τραγουδήσει το υπέροχο τραγούδι του Μάνου Λοΐζου και του Λεφτέρη Παπαδόπουλου, ο Αρχηγός.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
The Following 4 Users Say Thank You to Xenios For This Useful Post:
HelenA (17-11-10), jimil (17-11-10), justin (17-11-10), vgiagias (17-11-10)