Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #786  
Παλιά 12-11-10, 19:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Editorial

Καλημέρα, καλό ΣαββατοΚύριακο. Σήμερα, Σάββατο 13 Νοεμβρίου 2010

Ανατολή ήλιου: 7:02πμ. Δύση ήλιου: 5:16μμ. Πανσέληνος: σε 7 ημέρες

Γιορτάζουν : Χρυσόστομος

Σαν σήμερα :
  • 1646: Οι Οθωμανοί καταλαμβάνουν το Ρέθυμνο από τους Ενετούς.
  • 1887: «Ματωμένη Κυριακή» στο Λονδίνο. Τρεις διαδηλωτές νεκροί και 200 τραυματίες σε συγκρούσεις εργατών και αστυνομίας.
  • 1930: Η Ιερά Σύνοδος της Εκκλησίας της Ελλάδας αρνείται την καθιέρωση του πολιτικού γάμου στην Ελλάδα.
  • 1963: Η Σπόρτινγκ Λισσαβόνας σημειώνει το μεγαλύτερο σκορ σε ευρωπαϊκή διοργάνωση ποδοσφαίρου. Συντρίβει με 16-1 τον ΑΠΟΕΛ, σε αγώνα του δευτέρου γύρου του Κυπέλλου Κυπελλούχων.
  • 1968: Η ταινία κινουμένων σχεδίων των Beatles «Yellow Submarine» κάνει πρεμιέρα στις ΗΠΑ. Την ίδια μέρα, το τραγούδι τους «Hey Jude» ανεβαίνει στο Νο1 του αμερικάνικου πίνακα επιτυχιών.
  • 2002: Το ελληνικών συμφερόντων τάνκερ «Πρεστίζ» βυθίζεται στις ακτές της Γαλικίας, προκαλώντας τη μεγαλύτερη οικολογική καταστροφή στην ιστορία της Ισπανίας.
Είπαν : «Αυτός που είναι πραγματικά καλός, δεν είναι ποτέ δυστυχής.» - Κομφούκιος

Το ποίημα της ημέρας : Yianni Harkiolaki Είναι μια φάρσα η ζωή…

Είναι μια φάρσα μάτια μου η ζωή,
ένας βοριάς μιας χίμαιρας το χάδι,
ένα ξενύχτι ένα άγουρο πρωί,
ένα απρόσμενο θλιμμένο βράδυ.

Γκρίζα τα σύννεφα κι’ απόψε ομορφιά μου,
έργο ασπρόμαυρο ανάκουστο θολό,
πλάκα μου κάνουν και τα άδεια όνειρα μου,
ξεστράτισαν οι ρίμες μου μελαγχολώ.

Ξάγρυπνες νύχτες συντροφιά με εφιάλτες,
με ερινύες αγκαλιά οδοιπορώ,
είδωλα σκοτεινά ματιές φευγάτες,
στο άγνωστο χαρά μου ορρωδώ.

Είναι μια φάρσα η ζωή ψυχή μου,
ένας χορός που λένε μπαλ μασκέ
και το λευκό το σύννεφο απ’ τη ζωή μου,
έμεινε όνειρο οξειδωμένο αντικέ.


Η φωτογραφία της ημέρας

Πλήθος κόσμου είναι συγκεντρωμένο έξω από το κτίριο όπου θα διεξαχθεί η 11η Παγκόσμια Συνοδός Κατόχων Νόμπελ Ειρήνης στη Χιροσίμα. Τα χιλιάδες κεριά στέλνουν ένα μήνυμα στην παγκόσμια κοινότητα υπέρ της αποπυρηνικοποίησης. (Reuters)

Προτάσεις : «Εικονογραφήσεις» ποιημάτων του Καβάφη αποτελούν οι 35 ασπρόμαυρες φωτογραφίες του Δημήτρη Γέρου που απεικονίζουν ανθρώπους των γραμμάτων και των τεχνών. Οι φωτογραφίες παρουσιάζονται στην έκθεση με τίτλο Shades of Love που θα φιλοξενηθεί από 1 έως 31 Δεκεμβρίου στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης.
Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης
Διάρκεια από 1 έως 30 Δεκεμβρίου 2010
Είσοδος Ελεύθερη


Επίκαιρα : Ράβουν μέτρα 4,5 δισ. ευρώ

Με χιούμορ

Tου Κώστα Μητρόπουλου από τα Νέα

Επίφυλλίδα : Σαββατοκύριακο μπροστά σας, χαλαρώστε αλλά να μην επαναπαυθείτε. Την Κυριακή επιβραβεύουμε ή τιμωρούμε. Ας απολαύσουμε τώρα ένα από τα ωραιότερα τραγούδια του Σταύρου Ξαρχάκου και του Νίκου Γκάτσου, με την μοναδική φωνή του Τάκη Μπίνη «Το δίχτυ».
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
The Following 6 Users Say Thank You to Xenios For This Useful Post:
HelenA (12-11-10), jimil (12-11-10), justin (12-11-10), Naias (12-11-10), varthol (12-11-10), vgiagias (12-11-10)