Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 26-09-07, 18:26
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Γλωσσικός γρίφος

Θέλω να διαβάστε ένα απόσπασμα, από τα σημαντικά κλασικά έργα, που σιγά σιγά στέλνω στο αντίστοιχο Club.

Είναι η απλουστέρα αρχαιοελληνική ελληνική γλώσσα, η επιλεγόμενη και ως γλώσσα του Ευαγγελίου και ίσως αν μου επιτραπεί να πω, απλουστέρα και αυτού.

Είναι ο βιογράφος και ιστορικός Πλούταρχος, ο άνθρωπος στον οποίο χρωστάμε τις περισσότερες πληροφορίες για την κλασική εποχή.

Το κείμενο το πήρα τυχαία, χωρίς ιδιαίτερη επιλογή, παρακαλώ διαβάστε το και θα χαρώ να το διαβάσουν και όσοι δεν έχουν κάνει αρχαία Ελληνικά.

Μετὰ δὲ τὴν μάχην τὴν ἐν Ἰσσῷ πέμψας εἰς Δαμασκόν, ἔλαβε τὰ χρήματα καὶ τὰς ἀποσκευὰς καὶ τὰ τέκνα καὶ τὰς γυναῖκας τῶν Περσῶν. καὶ πλεῖστα μὲν ὠφελήθησαν οἱ τῶν Θεσσαλῶν ἱππεῖς• τούτους γὰρ ἄνδρας ἀγαθοὺς διαφερόντως ἐν τῇ μάχῃ γενομένους ἔπεμψεν ἐπίτηδες, ὠφεληθῆναι βουλόμενος• ἐνεπλήσθη δὲ καὶ τὸ λοιπὸν εὐπορίας στρατόπεδον, καὶ γευσάμενοι τότε πρῶτον οἱ Μακεδόνες χρυσοῦ καὶ ἀργύρου καὶ γυναικῶν καὶ διαίτης βαρβαρικῆς, ὥσπερ κύνες ἔσπευδον ἁψάμενοι στίβου διώκειν καὶ ἀνιχνεύειν τὸν τῶν Περσῶν πλοῦτον.

Οὐ μὴν ἀλλ’ Ἀλεξάνδρῳ πρῶτον ἐδόκει κρατύνεσθαι τὰ πρὸς θαλάσσῃ. Κύπρον μὲν οὖν εὐθὺς οἱ βασιλεῖς ἧκον ἐγχειρίζοντες αὐτῷ καὶ Φοινίκην πλὴν Τύρου. Τύρον δὲ πολιορκῶν ἑπτὰ μῆνας χώμασι καὶ μηχαναῖς καὶ τριήρεσι διακοσίαις ἐκ θαλάττης, ὄναρ εἶδε τὸν Ἡρακλέα δεξιούμενον αὐτὸν ἀπὸ τοῦ τείχους καὶ καλοῦντα. τῶν δὲ
Θέλω θερμά να σας παρακαλέσω να πάρτε μέρος στο παιγνίδι αυτό και με όλο το θάρρος να μου πείτε εσείς που δεν έχετε κάνει αρχαία, ποιες λέξεις δεν καταλάβατε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση