Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 02-04-13, 11:42
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Φοβάμαι οτι ο κ. Δούκας κάνει το ίδιο "κόλπο" με το προηγούμενο κείμενο: ανακατεύει λέξεις που όντως οι ξένοι πήραν απο μας (άνδρας-android), μαζί με λέξεις που δεν πήραν απο μας και απλά είναι ομόρριζες (γιγνώσκω-know), μαζί με άλλες αυθαίρετες ετυμολογήσεις που βασίζονται μόνο στην ομοιότητα (το velocite προέρχεται από το Λατ. volo (πετάω) και όχι από το βέλος, οπότε και θα ήταν belocite).

Ας καταλάβουμε επιτέλους οτι οι Άγγλοι δεν κατάγονται απο πιθηκοειδή που ζούσαν στα δέντρα όταν εμείς χτίζαμε Παρθενώνες, αλλά από τους Τεύτονες (500 πΧ) οι οποίοι μπορεί να μην είχαν γραφή, αλλά είχαν γλώσσα πολύ πριν μπορέσουν να φανταστούν οτι κάποιος Όμηρος έγραφε έπη. Και ναι, ήδη είχαν "ανακαλύψει" μόνοι τους το νερό το οποίο αποκαλούσαν "watōr" χωρίς να διδαχτούν το "Fύδωρ" από εμάς.

Ή αυτό, ή και το kimono βγαίνει από το "χειμώνας", όπως έλεγε στο My Fat Greek Wedding.

Όπως είπα και στο προηγούμενο σχόλιό μου, η ιστορία μας, η γραμματεία μας και η προσφορά τους στο λεξιλόγιο και τον πολιτισμό της Ευρώπης είναι τεράστια. Αλλά και πάλι δεν μας φτάνει αυτό και κάποιοι θέλουν να την παρουσιάσουν ως ακόμα πιο τεράστια απο ότι είναι. Πετάμε πολύ κοντά στον ήλιο και φοβάμαι οτι θα καούμε όμως.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 02-04-13 στις 13:10
Απάντηση με παράθεση