Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 08-07-12, 01:56
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 16:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιθανοτατα οι διαλεκτοι της επαρχιας εχουν διατηρησει αρχαϊκά στοιχεία που δεν εχουν διατηρηθει στις αστικες διαλεκτους και σε καποια σημεια να ειναι "πιο κοντα" αλλα δε νομιζω οτι ισχυει γενικοτερα.
Διαβάζω κάποια κείμενα του Αριστοφάνη και του Ξενοφώντα (Κύρου Ανάβασις).
Είναι γραμμένα στην καθαρεύουσα, (μιας και μόνο αυτά βρήκα για το Kindle,τουλάχιστον αυτά έχει στο site που επισκέπτομαι) και σε κάποια σημεία γράφει αποσπάσματα από το αρχαίο κείμενο. Μπορώ να πώ ότι δεν καταλαβαίνω και πολλά από το αρχαίο κείμενο αλλά βλέπω ορισμένες φορές λέξεις που χρησιμοποιούμε στην Κρήτη και έχω ακούσει και από γιαγιά, παππού.
Κάποια στιγμή είχα αρχίσει να τις σημειώνω κάπου, όπως πάντα σε ότι χαρτάκια έβρισκα μπροστά μου και τα χαρτάκια αυτά, όπως πάντα χάνονται με μεγάλη ευκολία.

Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Πραγματι εχει φοβερο ενδιαφερον η ετυμολογια των λεξεων αλλα και η γλωσσολογια γενικοτερα. Πιστευω μας ανοιγει τα ματια και γινομαστε πιο συνειδητοποιημενοι και αποκαλυπτεται η ιστορια αλλα και ομορφια της καθε γλωσσας.

Προσωπικα στο σχολειο μαθαινα πιο ευκολα το λεξιλογιο ή κάποιους κανόνες, εαν πρώτα ήξερα τί υπαρχει απο πισω.
Όντως έχει πολύ ενδιαφέρον. Και για μένα ήταν ευκολότερο να μάθω μια λέξη, είτε στα ελληνικά είτε σε άλλη γλώσσα αν ήξερα από που προέρχεται.
Και επειδή έχω κάνει λίγο από όλα, Γαλλικά, Γερμανικά, Ιταλικά, πολλές φορές μια άγνωστη λέξη μπορώ να καταλάβω το νόημά της γιατί μου θυμίζει μια λέξη, διαφορετικής γλώσσας π.χ. μπορεί η άγνωστη λέξη να είναι το άγαλμα αλλά αυτό που μου θυμίζει, στο άκουσμα/διάβασμα της να είναι το ακίνητος, σε μια διαφορετική γλώσσα και σχεδόν πάντα βγάζω σωστό το νόημα της άγνωστης λέξης.
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση