Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 12-01-07, 20:51
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα διαφωνήσω εδώ Πέτρο και εδώ θα με βοηθήσει η προυπηρεσία μου στο 'επάγγελμα' του σύσοπα.

Όταν ξεκινάγαμε με τις BBS, σπάνια έβλεπες μήνυμα σε καθαρά Ελληνικά, τα πιο πολλά ήταν γραμμένα σε greeklish και αυτό ίσως γιατί πολλά προγράμματα φτιαγμένα σε turbobasic (PcBoard πχ) δεν δεχόντουσαν Ascii πάνω από το 128. Έπρεπε να κάνεις επέμβαση στο πρόγραμμα για να το πετύχεις. Όταν έβαλα το RBBS (Quick Basic) τους κυνηγούσα με το τουφέκι να γράψουν ελληνικά. Στην αρχή τα 2 στα 3 μηνύματα ήταν στα Greeklish. Φυσικά ο κακός σύσοπας επέβαλε την άποψη του δια πυρός και σιδήρου :-)

Εδώ στην webική AcroBase τέτοιο πρόβλημα δεν έχουμε, εκτός από έναν δύο επισκέπτες, όλοι γράφουν στα ελληνικά χωρίς καμιά επέμβαση εκ μέρους μας.

Φυσικά κοιτάζω τι γίνεται και σε άλλα Forums, αλλά τα πιο σοβαρά κρατάνε μια γραμμή εξαιρετική στο θέμα της γλώσσας.

Άλλωστε στα κινητά με δηλωμένα τα Ελληνικά είναι πιο δύσκολο να γράψεις στα greeklish απ οτι στα ελληνικά.

(Κάτι μου λέει ότι βγήκα εκτός θέματος, αλλά ελπίζω να μην με διαγράψουν :-)
Έχεις δίκιο Στέλιο. Ήταν ιστορικές εκείνες οι εποχές, που για να γράψεις ελληνικά έπρεπε να βάλεις patch στον kernel και τον ATP (off line QWK packet browser) μπας και καταφέρεις να γράψεις κανένα μήνυμα στα ελληνικά στο Linux. Παρόμοια πράγματα ίσχυαν και στα Windows/Dos και με μεγάλη θέρμη τα είχατε(-με) επιβάλλει.

Αν και φυσιολογικά είμαι άνθρωπος αισιόδοξος και δεν πιστεύω οτι οι νεότεροι υστερούν σε κάτι, συχνά πυκνά βλέπω πράγματα που με προβληματίζουν. Μια βόλτα, πχ, από το Myspace (πολύ της μόδας τώρα) θα σε εντυπωσιάσει. Από την άλλη, βέβαια, και παλιά υπήρχαν, και σήμερα υπάρχουν και στο μέλλον θα υπάρχουν άνθρωποι με ... αποκλίνουσες γλωσσικές προτιμήσεις. Δε νομίζω οτι θα έρθει το τέλος του κόσμου.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση