Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 09-02-09, 00:35
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από panagiotis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά είναι προφανές πως όλα αυτά τα ξέρουν, για αυτό και τα συγκαλύπτουν από τον κόσμο …
Φιλε, τον τελευταιο καιρο εχω εξαλειψει τη λεξη 'προφανες' απο το λεξιλογιο μου. Δεν υπαρχει τιποτα προφανες. Το προφανες ειναι καθαρα υποκειμενικο αναλογως απο το τι διαβαζεις και το τι θες να πιστεψεις. Τα στοιχεια που προβαλλουν οι ζηλωτες της γλωσσας μας κανουν 'προφανες' οτι ημασταν πρωτοι σε ολα.. εξισου 'προφανες' ομως ειναι οτι οι ευσεβεις ποθοι μας ειναι διογκωμενοι, συμφωνα με οσα εχω μοιραστει με φιλολογους και ιστορικους

Με μια συντομη ερευνα στο ιντερνετ μπορω να σου καταστησω 'προφανες' οτι η γη ειναι επιπεδη και μολις 6000 ετων. Ποσο ευκολα θα το δεχτεις;

Απλούστατα διότι δεν τους συμφέρει να αποκαλυφθεί το μεγαλείο της γλωσσάς μας και όχι μόνο. Αυτά είναι μόνον ένα κομματάκι από τα πολλά άλλα που δεν μάθαμε ποτέ και δεν θα μάθουμε ποτέ . Είναι λοιπόν χρέος κάθε Έλληνα που κατέχει κάποια απόδειξη , λόγου χάρη ο χρήστης Purple Anemone να τα δημοσιεύσει ώστε να μπορέσουμε να τα συγκεντρώσουμε και να τα αποστείλουμε σε κάποιον φορέα ίσως …
Και η λεξη 'αποδειξη' ειναι πολυ μεγαλη που εγω δε θα χρησιμοποιουσα τοσο ευκολα. Δε θα πιστευα με τη μια οποιαδηποτε 'αποδειξη' μου πλασσαρουν, και αλλωστε η σημασια της καθε 'αποδειξης' ειναι και παλι υποκειμενικη... εξαρταται απο το πως θα την ερμηνευσεις.

Η επιστημη δεν δουλευει ετσι: αν ανακαλυφθει καποιο αρχαιοελληνικο κειμενο ηλικιας (για παραδειγμα) 8000 ετων, αυτο δε σημαινει οτι αυτοματα ξαναγραφεται η ιστορια που ξερουμε. Θα περασουν αρκετα χρονια μεχρι να μελετηθει, να αξιολογηθει, και εφοσον θεωρηθει δεδομενο, να εισαχθει στην ιστορια που εχουμε. Πριν η επιστημη δεχτει κατι, πρεπει να ληφθουν υποψη καποια λογικο-ιστορικα 'παραδοξο' της ξαναγραμμενης ιστοριας: εαν υπαρχει οντως γραφη την εποχη που ισχυριζεστε, δημιουργουνται ανεξηγητα παραδοξα που περιγραφω στο προηγουμενο μου μηνυμα (πχ ενα κενο 2 χιλιετιων χωρις γραπτες μαρτυριες παγκοσμιως ο οποιο δεν εξηγειται ευκολα). Επισης να ξερεις οτι η επιστημη (εφοσον λειτουργει σωστα) δεν εχει σκοπο να αποδειξει κατι υπερ καποιου, κανένα μεγαλείο και καμια ανωτερότητα.

Θα σου φερω για παραδειγμα οτι αυτα που πιστευεις και θες να πιστευεις για την ανωτεροτητα της γλωσσας μας, το ιδιο πιστευουν και αλλοι λαοι για τη δικη τους γλωσσα. Η Ινδο-ευρωπαϊκη θεωρια καποτε ειχε σκοπο να αποδειξει οτι η γερμανικη ηταν η πρωτη γλωσσα. Ενας Φλαμανδος γλωσσολογος είχε ισχυριστει το ιδιο για τα φλαμανδικα. Καποιοι Σλαβοι πιστευουν στην ανωτεροτητα της σλαβικης γλωσσας και πολιτισμου, ενω αναφερονται σε θρησκεια και μυστικισμο (οπως εμεις εχουμε τους Ελ και διαφορες προφητειες) και φυσικα στον κακο και σκοτεινο 'αντι-Σλαβισμο'.

Θα σου φερω ενα αλλο παραδειγμα: τη ρουνικη γραφη των Σκανδιναυων η οποια (συμφωνα με την επισημη επιστημη) εχει προελθει απο τη γραφη των Ετρουσκων. Καποτε μιλησα με μια σουηδεζα και μου ειπε οτι προηλθε 'απο τους θεους' (και το πιστευε). Καποιοι Τουρκοι ισχυρίζονται οτι προήλθε απο τη μογγολικη γραφη Ορχόν και μαζευαν "αποδειξεις" για αυτο. Αν ησουν στη θεση καποιου Τουρκου τι θα ελεγες; Οτι "η επισημη επιστημη ειναι κακη και εχει σκοπο να κρυψει την αληθεια της ανωτεροτητας του Τουρκικου αλφαβητου" και ειμαι σιγουρος οτι αν υπηρχαν Ετρουσκοι σημερα, απο την οπτικη τους θα εκαναν λογο περι "Τουρκικης συνομωσιας εναντιον της αληθειας". Σου θυμιζει κατι αυτη η λογικη; Εμενα παντως μου θυμιζει τη δικη μας λογικη.

Δεν τα λεω αυτα για να σου αλλαξω την αποψη. Αλλωστε η επιθυμια για την πιστη ειναι πιο δυνατη απο την ιδια την πιστη, ή και την ίδια την αλήθεια. Οποιος θέλει να πιστεύει σε μια ομορφη και ελκυστικη θεωρια οτι ο λαός του ήταν πρώτος σε όλα, θα το πιστεύει γιατι τον κανει να αισθανεται ανετα και καλα... ενώ όλες τις ενδείξεις (ακόμα και τις ψευδείς) θα τις θεωρεί "αποδείξεις" υπερ αυτού. Ολες τις αντιθετες αποψεις ευκολα θα τις δαιμονοποιεί και θα τις καταλογιζει σε 'σκοτεινα κεντρα που δε θελουν να μαθουμε την αληθεια'. Ειναι και αυτο μια ευκολη λυση.

Ειμαστε απλα ενα μερος των υπολοιπων. Εχουμε την αναγκη για ανωτεροτητα, οπως την εχουν και αλλοι και φυσικα την αναγκη οτι καποιος μας κυνηγαει για να εχουμε αλλοθι για τις αποτυχιες μας και για να νιωσουμε συσπειρωμενοι. Εχουμε τις 'αποδειξεις' μας, αλλα και οι αλλοι εχουν τις δικες τους. Γιατι εμεις να ειμαστε οι σωστοι;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 14-02-09 στις 15:43
Απάντηση με παράθεση