Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 31-08-08, 11:59
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Μη εγγεγραμμένος Εμφάνιση μηνυμάτων
1)Οι επιστήμονες θεωρούν Ινδοευρωπαϊκές της λέξεις "δήμος" και "ψήφος", οι οποίες προέρχονται απο τις λέξεις "damos" και "bhsa". Ποιός νομαδικός λαός στην ιστορία της ανθρωπότητας είχε δήμο και ψήφιζε πράξεις;
Oι ριζες ειχαν διαφορετικη εννοια απο οτι οι τελικες λεξεις. Πχ οι αρχικες εννοιες μπορει να ηταν "συνολο" και "διαλεγω".

2)Η συγχρονη ανθρωπολογια ομως τεινει πλεον να απορριψει την ιδεα αυτη ως αβασιμη και επιβεβλημενη περισσοτερο ως εθνικιστικη προπαγανδα. Ερευνες στο DNA τον Ευρωπαιων αλλωστε εδειξαν πως οι λαοι της Ευρωπης ειναι κατα 90% αυτοχθονες, αμεσοι απογονοι των Νεατερνταλ.
Απο οσο ξερω η συγχρονη ανθρωπολογια υποστηριζει οτι ο Νεαντερταλ δεν αφησαν απογονους

Μα, αν υπήρξε π.χ. ινδοευρωπαϊκή φυλή, άρα και γλώσσα, τότε θα είχε αφήσει γραπτά ή αρχιτεκτονικά μνημεία.
Οχι, αν μιλαμε για προιστορια

7)Το ότι σε δυο ή περισσότερες γλώσσες υπάρχουν κοινές λέξεις αυτό δε σημαίνει κατ’ ανάγκη και ότι οι γλώσσες αυτές είναι συγγενείς
Αυτο ειναι σωστο

Αλήθεια, γιατί οι... ινδοευρωπαίοι δεν έχουν αφήσει ούτε μισό μύθο, ούτε μισή γραπτή αναφορά για το ταξίδι τους, την εξερεύνησή τους, την επέκτασή τους, αλλά αντίθετα, κάτι τέτοιο το βλέπουμε μόνον στους Έλληνες;
Γιατι μαλλον ολα αυτα εγιναν πριν τους Ελληνες;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση