Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 05-06-07, 15:16
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Εμφάνιση μηνυμάτων
ΝΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΗΣΕΤΕ ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΛΑΘΗ ΜΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΝΑ ΧΕΙΡΙΖΟΜΑΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΔΙΑΔΥΚΤΙΟ. Η ΑΝΑΓΚΗ ΜΟΥ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΜΕ ΑΝΑΓΚΑΣΕ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ. Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΠΑΣΧΕΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑΠΛΟ ΜΥΕΛΩΜΑ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ, ΠΡΟΘΥΜΑ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ. ΕΚΛΙΠΑΡΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΠΟΙΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ. ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΑΣ ΦΕΡΟΝΤΑΙ ΚΑΛΑ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΟΣΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ. ΙΣΩΣ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΟΜΒΑΡΔΙΖΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΟΥΡΑΖΩ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΣΑΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Κατ'αρχήν σου διευκρινίζω οτι δεν μπορείς να πάρεις υπεύθυνη συμβουλή από το δίκτυο, για προφανείς λόγους. Παρ'όλα αυτά θα σου πω 2-3 πράγματα που αξίζε να ξέρεις:
α) Το πολλαπλούν μυέλωμα είναι μια σοβαρή ασθένεια. Οι περισσότεροι γιατροί δεν θέλουν να μιλάνε με ευθύτητα για αυτά τα πράγματα και ίσως να δυσκολευτείς να πάρεις μια συγκεκριμένη απάντηση. Πάντως, αρκετοί ασθενείς δεν επιβιώνουν περισσότερο απο 3 χρόνια. Μερικοί ζούνε αρκετά περισσότερο, ανάλογα με το στάδιο και την επιτυχία της θεραπείας.
β) Οι πιο σύγχρονες θεραπείες είναι η θαλιδομίδη και η μεταμόσχευση μυελού, αλλά δεν κάνουν για όλους τους ασθενείς. Ιδιαίτερα οι μεγαλύτεροι ασθενείς δεν αντέχουν πάντα την μεταμόσχευση.
γ) Αξιόλογους αιματολόγους θα βρεις στο Λαϊκό και στις πανεπιστημιακές κλινικές. Αυτό δε σημαίνει οτι οι άλλοι δεν είναι καλοί, απλά αυτούς γνωρίζω εγώ.

Από τους θεράποντες ιατρούς δικαιούσαι να μάθεις (εφόσον νομικά εκπροσωπείς τον ασθενή, διότι αυστηρά μιλώντας το ιατρικό απόρρητο ισχύει και για τους συγγενείς):
α) Το στάδιο στο οποίο βρίσκεται (Ι, ΙΙ, ΙΙΙ Α/Β).
β) Τη θεραπεία που θα πάρει και ιδιαίτερα αν μπορεί να πάρει μεταμόσχευση
γ) Τις ανεπιθύμητες ενέργειες που μπορεί να προκαλέσει η θεραπεία

Είναι λογικό να μη θέλουν οι γιατροί να δώσουν πολλές πληροφορίες πριν αποκτήσουν μια ολοκληρωμένη εικόνα. Είναι ανεύθυνο να δίνεις πληροφορίες μόνο και μόνο για να τις αλλάξεις μετά από μια εβδομάδα. Πάντως κάποια στιγμή, με την ολοκλήρωση των εξετάσεων και την επιλογή της θεραπείας, θα πρέπει να σας δώσουν πιο διεξοδική πληροφόρηση.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά. Κουράγιο και υπομονή.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση