Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 28-11-07, 15:47
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα, δεν είναι άλλοθι για να γεφυρωθεί το χάσμα.

Δυστυχώς το λέμε όταν είναι πλέον αργά και όταν ήδη έχουμε πετάξει όλες τις ευκαιρίες στα σκουπίδια.
Δεν έχουμε μάθει ν' ακούμε, να αφουγκραζόμαστε, να προσέχουμε όταν χτυπούν τα καμπανάκια. Και μετά υποκρινόμαστε ότι μας ήρθε ουρανοκατέβατο.

Δεν φαντάζομαι πως είναι κανείς εκ προοιμίου υπέρ του διαζυγίου. Δεν παντρεύεται κανείς για να χωρίσει και να σέρνει μαζί του πληγωμένα παιδιά.

Είμαι κι εγώ παιδί χωρισμένων γονιών, και μάλιστα του χειρίστου είδους διαζυγίου. 4 ετών, η αδελφή μου 9, και ο μπαμπάς αποφάσισε να μας χωρίσει για να εκδικηθεί τη μαμά. Ξαναβρεθήκαμε μετά από 5 χρόνια... Ο μπαμπάς βασιλόφρων, σε μια δύσκολη εποχή, μέχρι που έσυρε τη μαμά στο στρατοδικείο με την κατηγορία κατοχής όπλου, για να την πείσει να γυρίσει κοντά του. Δεν έπαιξε! Μετά από 13 χρόνια ταλαιπωρίας - οι νόμοι τότε ήταν διαφορετικοί - βγήκε το διαζύγιο. Εγώ δεν τον γνώρισα παρά μόνο όταν μπήκα Πανεπιστήμιο, κι αυτό γιατί αναζήτησα να τον γνωρίσω. Απογοητεύτηκα... Μια ζωή κουβαλούσα την απορία "πώς είναι να έχεις πατέρα". Κι ο ζωντανός ο χωρισμός, είναι χειρότερος κι από θάνατο! Αποτέλεσμα... Μόνο όταν πέθανε έμαθα πως ζούσαμε στην ίδια περιοχή και στην κηδεία του δεν πήγα.

Λάθη στη ζωή μας μπορεί να προκύψουν. Κανείς δεν μπορεί να το ξέρει αυτό. Το θέμα είναι να τα αποδεχόμαστε με αξιοπρέπεια και να δίνουμε στο σύντροφό μας το δικαίωμα της ελεύθερης επιλογής. Δεν μπορείς να κρατήσεις με το ζόρι έναν άνθρωπο.
Και φυσικά δεν μπορεί και δεν δικαιούται κανείς μας να συντηρεί μία κατάσταση που πληγώνει, και ιδιαίτερα όταν υπάρχουν παιδιά. Τα παιδιά χρειάζονται ηρεμία και σταθερότητα - έστω και με ένα γονιό - παρά καβγάδες και ανασφάλεια με δύο.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση