Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 20-09-07, 16:10
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ασφαλώς εννοείς τα ιερογλυφικά που η λέξη παρίσταται από ζωγραφική απεικόνιση. Αυτή είναι λίγο αρχαιότερη κατά 1000 χρόνια.
Οχι, εννοω εφευρεση κανονικης αλφαβητικης γραφης απο Σημιτες εργατες της Αιγυπτου το 2000 πΧ απο το οποιο προερχονται το Φοινικικο, το Αραβικο και αλλα

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο μύθος των Φοινίκων θα εξαφανιστεί όπως ο πολιτισμός τους.
Αν για να εκθέσετε τις απόψεις και τα στοιχεία σας και αν η φιλιστορικη σας δραστηριοτητα περιοριζεται μονο στο οταν φανεί το λάθος άτομο σε μια τυχαία κουβέντα για να διαφωνήσετε μαζί του, ο 'μύθος' θα παραμείνει η επισήμως αποδεκτή θεωρία για πολλούς αιώνες ακόμα

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έχουν υποστηρίξει κορυφαίοι γλωσσολόγοι απ όλον τον κόσμο και έχουν ήδη βρει με την μέθοδο του ενεργού άνθρακα, την ηλικία του αγγείου που είναι στο 4500 πΧ.
Πότε έγινε αυτό; αναφέρεται στα σχολικά βιβλία; Αναφέρεται στις εκδόσεις της Ακαδημίας Αθηνών; Όλες οι επιστήμες είναι ρευστές και όλα τα δεδομένα ανανεώνονται με κάθε νέο στοιχείο. Αν έγινε πολύ πρόσφατα, λογικό είναι να μη έχει ενσωματωθεί με τις υπάρχουσες θεωρίες.

Ισχύει δεν ισχύει αυτό που λες όμως, όπως έχει πει και ένας φίλος μου φιλόλογος, και μόνο η πιθανότητα ύπαρξης τέτοιου ευρήματος δημιουργεί λογικά και χρονολογικά κενά.

Τα λογικά κενά είναι τα εξής:

1. Ισχυρίζεστε οτι ξαφνικά έχουμε ένα δείγμα του 4500πΧ... Παγκοσμίως ως τώρα όμως, έχουμε μαζικές ευρέσεις αλφαβητικών γραφών απο το 1800 πΧ και μετά... τι έγινε μεταξύ αυτών των 3000 χρόνων; Μιλάμε για κάποια Dark Years που κρατησαν 3000 χρόνια;;;

2. Παγκοσμίως, η αλφαβητική γραφή δημιουργήθηκε μετά την ιδεογραφική-ιερογλυφική. Αν είχαμε απο το 4500 αλφαβητική γραφή οποτε εχουμε δυο εκδοχες
α. Ημασταν παγκοσμια πρωτοτυπια και ενω εξεκινησαμε απο αλφαβητικη γραφη, μετα κάτσαμε και εφέυραμε κατόπιν τη γραφή του δισκου της Φαιστού και τη Γραμμική Α :Ρ
β. Η Γραμμική Α ειναι ακομα πιο παλια απο ο,τι υπολογιζαμε!!! Αν ειχαμε αλφαβητο το 3400 πΧ, η Γραμμική Α θα μπορούσε να ανήκει στο 5000 πΧ!!!!

Απλα λογικά κενά που ζητούν απάντηση και δεν έχουν να κάνουν με την εγκυρότατα των ευρημάτων. Ενστικτωδώς λοιπόν ο οποιοσδήποτε θα σκεφτεί ότι όσα αναφέρετε είναι απλά ράδιο αρβύλα και ευσεβείς πόθοι των Ελληνιστών-Εψιλονιστών

Το πόσο ισχύουν αντικειμενικά τα ευρήματα, συζητάται αφού ξεπεραστούν οι λογικές αντιφάσεις
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 04-02-08 στις 17:43
Απάντηση με παράθεση