Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 03-09-12, 14:31
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Το φαινόμενο που κάποιες άσχετες λέξεις είναι παρόμοιες είναι συχνό και ονομάζεται false cognate. Δηλ το οτι μια ελληνική λέξη και μια τούρκικη μοιάζουν ή/και έχουν παρόμοιο νόημα συνήθως σημαίνει οτι ο ένας το πήρε από τον άλλον. Κάποιες φορές όμως είναι και απλά προϊόν σύμπτωσης.

Το αν κάποια λέξη είναι αμιγώς ελληνική ή πάρθηκε από τα Τούρκικα, ή το ανάποδο, μπορεί να καθοριστεί από διάφορες ενδείξεις, όπως ιστορικές πηγές (που συχνά δείχνουν και την πορεία της λέξης), ρίζες, και συγγενικές λέξεις σε άλλες γλώσσες.

Για παράδειγμα, δεν μπορώ να απαντήσω εαν το "γιαούρτι" προέρχεται απο την Ομηρική διάλεκτο ή από το τούρκικο yoghurt. Αυτό μπορεί να το πει κανείς εαν παρατηρήσει αυτή τη λέξη σε άλλα αρχαία ή Βυζαντινά κείμενα.

Εαν λοιπόν η λέξη yoghurt και ομόριζές της εμφανίζονται σε Οθωμανικά κείμενα, ενώ η λέξη γιαούρτι πρωτοεμφανίζεται μόνο σε κείμενα που χρονολογούνται επι της Οθωμανικής κατοχής, αυτό τότε μάλλον σημαίνει οτι είναι δάνειο, και όχι οτι η λέξη ξαφνικά έκανε άλμα στο χρόνο απο την Ομηρική εποχή, μετά από απουσία 1500 ετών.

Οτι η λέξη yoghurt είναι Τούρκικη φαίνεται από ομόριζες λέξεις (yoghmek "πήζω", yoghurmak "ζυμώνω", yoghun "πυκνός" κλπ)

Παρομοίως η λέξη σιχτίρ προέρχεται από τη ρίζα sik- "συνουσία" με ομόριζα το Αζέρικο sikmak και το Ουζμπέκικο siqmoq, οπότε δεν έχει σχέση με το "εις οικτιρμόν"

Το τσιμπούσι προέρχεται από το Πέρσικο cunbīş μέσω των Τούρκικων. Η ομοιότητα με το "συμπόσιο" είναι είτε συμπτωματική, είτε αυτό επηρέασε την τελική μορφή της λέξης, ωστε να το λέμε "τσιμπούσι" και όχι "τσομπούσι", "τσουμπίσι" ή κάτι άλλο

(Αυτά μετά απο μια σύντομη έρευνα στο διαδίκτυο)
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 03-09-12 στις 14:39
Απάντηση με παράθεση