Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 08-07-12, 02:19
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μιας και ανοιξε το θεμα, ας μπουμε στον κοπο να μετρησουμε ποσοι φθογγοι υπαρχουν στα ελληνικα.

(θα χρησιμοποιησουμε το φωνητικο αλφαβητο το οποιο ειναι βασισμενο στο λατινικο, και συμπληρώνεται με το ελληνικό, καθως και απο αλλους χαρακτήρες. Στις ακριβεις φωνητικες αποδοσεις, οι φθογγοι περιλαμβανονται σε αγκύλες)

Τα φωνήεντα όπως είπαμε είναι 5 και ειναι τα εξης

[a] α
[ɛ] ε
[i] ι
[ɔ] ο
[u] ου

Παμε τωρα στα σύμφωνα. Οταν περιγραφουμε τα σύμφωνα συνηθως πηγαινουμε απο έξω προς τα μέσα με τη σειρά. Δηλαδή ξεκινούμε απο τα χείλη και φτάνουμε μέχρι το λαιμό. Ξεκινάμε λοιπόν με τα χειλικά.
[m] μ
[p] π
[b] μπ (όπως μπαμπάς. Μπορει στη γραφη μας να αποδιδεται με δύο γράμματα αλλά εδώ αναφερόμαστε για ένα φθόγγο, και όχι για /μ/ και /π/)
[f] φ
[v] β

οδοντικά σύμφωνα

[t] τ
[d] ντ (όπως νταής)
[θ] θ
[ð] δ

φατνιακά σύμφωνα (πρόσθια)

[n] ν όπως λέμε "νάνος", "νινί", "νερό", "νονός" και όχι "νιάτο"
[s] σ
[z] ζ
[r] ρ
[l] λ όπως λέμε "λίμνη", "λόφος", "λεφτά" και όχι "γυαλιά" "ήλιος"

εδώ κάποιοι θεωρούν και τους ήχους [ts] και [dz] ως φθόγγους, αλλά αμφισβητείται κατά πόσον είναι φθόγγοι ή δίφθογγοι. Αυτο αφορα τη φωνολογία γενικότερα και όχι μόνο την ελληνική γλώσσα

υπερωικά σύμφωνα

Εδω θελει λιγη προσοχη, γιατι δεν εχουμε συγκεκριμενα γραμματα για τους υπερωικους φθογγους. Οι υπερωικοί φθόγγοι είναι αλλόφωνα υπάρχοντων ήχων. Πχ με το γράμμα Ν συμβολίζουμε 3 διαφορετικούς (αλλά παρόμοιους) ήχους. Πάμε να δούμε

[ɲ] ν όπως λέμε "νιανιά" (η γλώσσα έχει εντελώς διαφορετική θέση απο όταν λέμε "νανά")
[c] κ όπως λέμε "και" (εντελώς διαφορετικός ήχος απο το κ του "καλά")
[ɟ] γκ όπως λέμε "γκι" (διαφορετικός ήχος απο το γκ της "αγκαλιάς")
[ç] χ όπως λέμε "χέρι" (διαφορετικός ήχος απο το χ της "χαράς")
[ʝ] γ όπως λέμε "γέρος" (διαφορετικός ήχος απο το γ του "γάλατος")
[
ʎ] λ όπως λέμε "λιοπύρι" (διαφορετικός ήχος απο το λ της "λίμνης")

ουρανικά σύμφωνα

[
ŋ] όπως λέμε "άγγελος" (άνγκελος). Ειναι ενα αλλόφωνο Ν που δεν απαντάται μόνο του αλλά μόνο σε -νκ- > γκ ή -νγκ-. Ειναι εντελως διαφορετικός ήχος απο τα άλλα δύο Ν (νάνος, νιάτα) που είδαμε.
[k] κ όπως λέμε "καλά" (και όχι "και")
[g] γκ όπως λέμε "αγκαλιά" (και όχι "γκι")
[x] χ όπως λέμε "χαρά" (και όχι "χέρι")
[
ɣ] γ όπως λέμε "γάλα" (και όχι "γέρος")

Οποτε, αν δεν εχω χασει το μετρημα, εχουμε 5 φωνήεντα και 25 σύμφνα (27 αν δεχτούμε τα τσ, τζ) εκ των οποιων καποια αλλόφωνα. Και ολα αυτα αποδιδονται μονο με 24 γράμματα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 08-07-12 στις 02:32
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Gildor For This Useful Post:
Nikoscot (08-07-12), Qluser (08-07-12)