Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 20-12-06, 17:14
Μη εγγεγραμμένος
Guest
 

Για τα ορθογραφικά μου λάθη , σου λέω ότι είμαι δυσλεκτικός και η «ψυχολόγος» που με εξέτασε και που μου είπε ότι έχω τεράστιες προόδους(που οφείλονται στα βιβλία που έχω διαβάσει τα τελευταία 3 χρόνια) άλλα κάποια προβλήματα δεν θα διορθωθούν ποτέ , όπως αυτό των ορθογραφικών μου λαθών…

1)Οι επιστήμονες θεωρούν Ινδοευρωπαϊκές της λέξεις "δήμος" και "ψήφος", οι οποίες προέρχονται απο τις λέξεις "damos" και "bhsa". Ποιός νομαδικός λαός στην ιστορία της ανθρωπότητας είχε δήμο και ψήφιζε πράξεις;


2)Η συγχρονη ανθρωπολογια ομως τεινει πλεον να απορριψει την ιδεα αυτη ως αβασιμη και επιβεβλημενη περισσοτερο ως εθνικιστικη προπαγανδα. Ειναι χαρακτηριστικο αλλωστε πως πολλες φυλες διεκδικησαν αμεση συγγενεια με τους 'Αριους' Ινδοευρωπαιους Κουργκαν, ολες με το ιδιο καλα επιχειρηματα. Ερευνες στο DNA τον Ευρωπαιων αλλωστε εδειξαν πως οι λαοι της Ευρωπης ειναι κατα 90% αυτοχθονες, αμεσοι απογονοι των Νεατερνταλ.

3)Ανθρωπολογικά, αρχαιολογικά και γλωσσολογικώς δεν στέκει, αφού δεν υπάρχει κανένα σημαντικό εύρημα που να στηρίζει αυτή τη θεωρία. Αντίθετα υπάρχουν ευρήματα όπως το κρανίο του αρχάνθρωπου των Πετραλώνων που την καταρρίπτουν. Μα, αν υπήρξε π.χ. ινδοευρωπαϊκή φυλή, άρα και γλώσσα, τότε θα είχε αφήσει γραπτά ή αρχιτεκτονικά μνημεία.

4)Ιστορικώς δεν στέκει, αφού η πορεία των λαών του Αιγαίου και των γύρω χωρών εξελίσσεται ομαλά από την παλαιολιθική έως την κλασσική εποχή. Εάν είχε γίνει κάθοδος βορείων λαών το 2000πΧ. η εξελικτική πορεία των λαών του Αιγαίου θα είχε ανασταλεί. Η μόνη φυλή που υπάρχει στην Ευρώπη χιλιάδες χρόνια πριν είναι οι Αιγαίοι, δηλαδή από τη μια οι καλούμενοι Πελασγοί (= στον Όμηρο Δαναοί ή Αχαιοί ή Αργείοι ή Παννέλληνες) και από την άλλη οι καλούμενοι Κάρες και οι Φοίνικες, του οποίους εκτόπισε ο Μίνωας, όπως μας λέει ο Θουκυδίδης (Ιστορία Ι).

5)Αγνοείται από την προφορική παράδοση και τα γραπτά κείμενα όλων των λαών.

6)Κλιματολογικά δεν ευσταθεί, γιατί μέχρι το 4000 π.Χ. το κλίμα της Β. Ευρώπης δεν είχε ομαλοποιηθεί και έτσι ήταν δύσκολο να δημιουργηθεί εκεί κάποιος πολιτισμός. Και όταν έλιωσαν οι πάγοι το φυσιολογικό θα ήταν να γίνουν μετακινήσεις από τα νότια στα βόρεια και όχι το αντίθετο

7)Το ότι σε δυο ή περισσότερες γλώσσες υπάρχουν κοινές λέξεις αυτό δε σημαίνει κατ’ ανάγκη και ότι οι γλώσσες αυτές είναι συγγενείς ή ότι αυτές κάποτε ήσαν μια γλώσσα, αφού το λεξιλόγιο της κάθε γλώσσας σχηματίζεται – εμπλουτίζεται διαχρονικά από λέξεις που άλλες τις φτιάχνει ο ίδιος ο λαός της κάθε γλώσσας και τις άλλες (= η πλειοψηφία) άλλοι λαοί (το διεθνές εμπόριο, οι επιστήμες, οι τέχνες κ.τ.λ.). Πιο απλά, όλες οι γλώσσες δανείζουν και δανείζονται – ανταλλάσσουν λέξεις μεταξύ τους. Όλες οι γλώσσες έχουν κοινές λέξεις μεταξύ τους είτε γιατί υπάρχουν οι ηχοποιητικές λέξεις, πρβλ π.χ. ελληνική: βους, κραυγή, κράζω, γκρινιάζω.. = αγγλική: bowl, cry, angry... είτε γιατί υπάρχουν τα γλωσσικά δάνεια και αντιδάνεια, πρβλ π.χ. ελληνική: ιδέα, τιτάν, Ευρώπη … > αγγλικά: idea, titan, Eyrope…
Έπειτα, το λεξιλόγιο κάθε γλώσσας αφενός δεν σχηματίζεται όλο μαζί σε μια συγκεκριμένη στιγμή, αλλά προοδευτικά (ανάλογα με τις ανάγκες της κάθε γλώσσας και την εξέλιξη των επιστημών κ.τ.λ.) και με συγκεκριμένους τρόπους (όπως την καλούμενη ριζική και θεματική παραγωγή, την σύνθεση κ.α.)

Αλήθεια, γιατί οι... ινδοευρωπαίοι δεν έχουν αφήσει ούτε μισό μύθο, ούτε μισή γραπτή αναφορά για το ταξίδι τους, την εξερεύνησή τους, την επέκτασή τους, αλλά αντίθετα, κάτι τέτοιο το βλέπουμε μόνον στους Έλληνες;

---και στο θέμα μαςενω οι ανατολικοι λαοι , διατηρούν την ίδια γραφή επι χιλιετιές - απο το 3000π.χ. περίπου εώς και αιώνες μετα Χριστόν - εμείς που περάσαμε απο όλα τα στάδια γραφής(ιδεογραφική,Εικονογ ραφική-Ιερογλυφική,Γραμμική α, γραμμική β , αλφάβητο και να πω Δίσκος Φαιστου() - πεντε με έξι συνολικά στάδια - όλα αυτά μας λενέ , ;έγιναν απο το 2000 εως το 800π.χ. διλαδή θέλουν να μας πείσουν ουι αλλάζαμε γραφή καθε 200 - 300 χρόνια κατα μέσο όρο ;;;;αυτο δεν αντέχει σε καμία λογική !!!!!

------------------------ΥΠΟΓΡΑΦΗ Ο
("ΑΙΓΥΠΤΙΟΣ") ΑΝΙΛ(ΛΕ)
Απάντηση με παράθεση