Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 15-01-08, 00:52
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέρα από τις περιπτώσεις που εκ παραδρομής χρησιμοποιείται, υπάρχει και η περίπτωση της συνειδητής χρήσης του "?" αντί του ";".

Είναι αυτή που λόγω των υπερβολικά χρησιμοποιούμενων εμότικονς, για να αποφύγεις ελληνικά ερωτηματικά και παρενθέσεις στους δυνατούς εκφραστικούς συνδυασμούς τους, καταφεύγεις σε "ελιγμούς".

(τώρα που θα κλείσω την παρένθεση, καλό είναι η φράση μου να μην καταλήγει σε ερώτηση...)
Δε μπορώ να πιστέψω ότι το ; αντικαθίσταται με το ? λόγω παραδρομής. Ναι μεν τα πλήκτρα είναι κοντά, αλλά το ένα χρειάζεται shift. Στο ελληνικό πληκτρολόγιο, δε, δύσκολα θα ήταν πιο μακριά τα δύο πλήκτρα.

Ούτε το ζήτημα των χαμογελακίων δείχνει απόλυτα έγκυρο. Στο αρχικό μου μήνυμα δεν είχα αυτό το πρόβλημα, και είμαι μέτριας νοημοσύνης® . Κι επίσης δε μιλάω μόνο για το vBulletin αλλά για άλλα sites όπου η ακολουθία ; ) δεν ερμηνεύεται περίεργα.

Και μιλάω για περιπτώσεις που το λατινικό ερωτηματικό αναφέρεται ως έγκυρη εναλλακτική λύση! Πχ σε site με μαθήματα ελληνικών, αναφέρεται ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις ? και ; και είναι και τα δύο απολύτως σωστά.

Η απορία μου είναι αν μπορώ να βρίσω όσους γράφουν ? ή όχι.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση