Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 18-01-08, 13:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Μέρος 5ο
AcroBase.gr

Όμως και τα πράγματα για την AcroBase δεν ήταν καλύτερα. Σιγά σιγά αλλά σταθερά από το 1998 είχε ξεκινήσει μια φθίνουσα πορεία, που δεν την σταμάτησε ούτε το νέο της πρόγραμμα που έφτιαξε ο Αλέξιος κάτω από το λειτουργικό Linux, ούτε η σύνδεση με το Internet.

Στις αρχές του 2006, δήλωσα ότι δεν θα την υποστηρίζω με νέα καθημερινά ενημερωτικά μηνύματα. Στις 10 Φεβρουαρίου, δεν κάναμε για πρώτη φορά γιορτή, αλλά συνδέθηκαν όλοι στην βάση και από εκεί δώσαμε τις ευχές μας.

Για μένα όλα είχαν τελειώσει, θα έμενε η AcroBase σαν μουσείο στην ιστορία της Ηλεκτρονικής επικοινωνίας. Τέλος Ιουνίου όλα άλλαξαν, αρκούσε ένα μήνυμα για να μου αλλάξει την διάθεση και να οπλιστώ με νέο θάρρος.

Ο Μίλτος ένας παλιός καλός φίλος και τιμητικά χειριστής της AcroBase, μου έκανε page sysop και ταυτόχρονα άφησε ένα δειλό μήνυμα στο Acro Club. Μας, και κυρίως μου ανακοίνωνε, ότι έστησε ένα φόρουμ, με το όνομα της AcroBase και να πάμε να το δούμε. Ο Μίλτος με έτρωγε από παλιά τα αφτιά, να μεταφέρουμε την AcroBase στο web.
Οι φοβίες μου ήταν αρκετά μεγάλες, όμως όταν πρωτοείδα στημένο το φόρουμ της AcroBase, άλλαξα αμέσως γνώμη και με την σειρά μου αιφνιδίασα τον Μίλτο, που δεν περίμενε μεγάλη ανταπόκριση.
Έστειλα ένα email σε πολλά παλιά μέλη, και μέχρι τις 6 Ιουλίου, η νέα AcroBase, είχε πολλά μέλη. Εγώ ένοιωσα τα ίδια σκιρτήματα, του Φεβρουαρίου του 1988, άσχετα αν δεν υπήρχαν το ντριννν και τα τότε ζβββββββββββββ του modem,

Μαζί με τον Βασίλη, που έγινε ο τρίτος πόλος της νέας AcroBase, κάναμε πολλά στο ξεκίνημα. Ο Μίλτος έκανε εκπληκτικές βελτιώσεις στο πρόγραμμα με πολλά πρόσθετα plugins, είχε να ακούει και την γκρίνια μου σε ότι δεν μου άρεσε και ο Βασίλης ήταν το κρυφό χαρτί, ο σύμβουλος, η ψύχραιμη άποψη, που εγώ τότε είχα πολύ ανάγκη.
Σήμερα η AcroBase, λίγο πριν σβήσει τα 20 κεράκια της, έχει εξαιρετικούς νέους και παλιούς φίλους, μοναδικούς ανθρώπους, που δίνουν καθημερινά, κάτι από την δροσιά τους, την αγάπη τους και θεωρώ την προσφορά τους ανεκτίμητη.

Στο τέλος θα ήθελα να αναφερθώ σε όλους αυτούς, που τόσα χρόνια μας τίμησαν με την παρουσία τους, που ακόμα και σήμερα με τιμάνε προσωπικά με την προσωπική επικοινωνία που έχουμε, με την έκφραση της νοσταλγίας που νοιώθουν, για την πιο αγνή μορφή της ηλεκτρονικής επικοινωνίας που ένοιωσαν, στα όμορφα ηρωϊκά χρόνια των BBS.

Για τους σημερινούς καθημερινούς μας φίλους, για τους επισκέπτες μας και όλους όσους, μας δίνει συγκίνηση και χαρά η παρουσία τους, μια υπόσχεση, θα κάνουμε ότι μπορούμε, με τα λίγα μέσα που έχουμε, να σας κάνουμε όσο πιο ευχάριστη μπορούμε τις στιγμές που μοιράζεστε μαζί μας.
Στους συνεργάτες μας οργανωτές, πολλές ευχαριστίες για την προσφορά τους. Νοιώθουμε απίστευτη τιμή και χαρά που είστε μαζί μας και κτίζετε έναν όμορφο μικρό κόσμο.
Για τους διαχειριστές, σαν ίσοι μεταξύ ίσων, σας ευχαριστώ που είστε πάντα εδώ δίπλα, που ανέχεστε την γκρίνια μου και την μουρμούρα μου και πάνω απ όλα που είστε τόσο καλοί φίλοι.

Στον χώρο αυτό βρήκα καταφύγιο, εδώ μοιράστηκα τις χαρές μου και τις λύπες μου. Εδώ την μέρα που έχασα την Μητέρα μου, ένοιωσα ότι βρέθηκαν χέρια να με στηρίξουν απλά γράφοντας ένα μήνυμα ‘Ο χειριστής σας έχασε σήμερα ότι πιο πολύτιμο είχε στην ζωή του, την Μητέρα του’. Πριν πάρω καν ένα από τα εκατοντάδες μηνύματα συμπαράστασης, γράφοντας το μόνο, ένοιωσα χιλιάδες χέρια να απλώνονται, για να με κρατήσουν. Σας ευχαριστώ.

Επίλογος

Σε λίγες μέρες, κλείνουμε 20 χρόνια ζωής. 20 χρόνια συνεχούς ενεργής παρουσίας, χωρίς διακοπές, χωρίς κενά. Είμαστε χωρίς αμφισβήτηση, ο μακροβιότερος φορέας ηλεκτρονικής επικοινωνίας στην Ελλάδα.

Μέχρι το 2006, πίστευα ότι η AcroBase θα έσβηνε μαζί μου, όταν έρθει εκείνη η στιγμή. Θα έκλεινε, χωρίς εμένα.
Τώρα έχω την αισιοδοξία, ότι ο Μίλτος, ο Αλέξιος, ο Μάνος, ο Βασίλης, ο Λουκάς, ο Βαγγέλης και όλοι οι άλλοι, θα μπορούν να κρατήσουν την ακρούλα μας ανοικτή και μετά από μένα. Είναι κάτι που με κάνει να νοιώθω απίστευτα όμορφα, απόλυτα ήσυχο, ότι όλα αυτά που καταφέραμε όλοι μαζί, θα συνεχίσει να υπάρχει και ότι όλοι μαζί θα δώσουν στο στον χώρο αυτό, που γέννησε, μια μοναδικά αληθινή και υγιή επικοινωνία στην χώρα μας, την συνέχεια που του αξίζει.

Το μεγάλο ευχαριστώ ανήκει, σε όλους όσους μας τιμάνε με την παρουσία τους καθημερινά, όλους όσους δίνουν ζωή στον χώρο αυτό, όλους όσους δίνετε και παίρνετε σεβασμό και φιλία.

Προσπάθησα να σας βάλω λίγο στο κλίμα της AcroBase. Δεν νομίζω ότι τα κατάφερα, δεν έχω το χάρισμα του λόγου και ίσως τα αισθήματα που νοιώθω για τον χώρο αυτό και ίσως τα αισθήματα που ένοιωσαν πολλοί άνθρωποι, να είναι υπέρτερα.
Η παρέα μας είναι ανοικτή, δεν είμαστε ένας κλειστός χώρος παλιών γνωστών. Δοκιμάστε και θα δείτε ότι έχω δίκαιο :-)

Σας ευχαριστώ

Στέλιος Χαμόδρακας

Το μικρό μου αφιέρωμα, με την ευκαιρία των 20 χρόνων της AcroBase, είναι αφιερωμένο σε δύο μικρές χρήστριες, την Amigoula και την Artemis, που τις έγραψαν στην βάση οι μπαμπάδες τους, Amigos και Diamond, την μέρα που γεννήθηκαν...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
The Following 5 Users Say Thank You to Xenios For This Useful Post:
Easty (29-07-16), HelenA (25-09-10), maralin (13-01-11), Oasis (09-01-23), Zerocool (13-10-11)