Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #49  
Παλιά 30-07-10, 21:11
dhmhtrhs Ο χρήστης dhmhtrhs δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-03-11 12:22
γεια σας νπαιδια ΕΙΜΑΙ Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ Της οστεομυελικης βιοψιας ειναι η εξης ΒΙΟΠΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ:Οστικος κυλινδρος μηκους 0,5 ε κ. ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ:-μορφολογια H&E
-Ανοσοιστοχημεια:CD20,CD3, MPO,LAT,Glycophorin C,CD34 Reticuline
ΚΛΙΝΙΚΟΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ:Ht=54%,Λ=12.000,ΑΜΠ=600.000JA K2(+)
ΕΥΡΗΜΑΤΑ:Κατα την μικροσκοπηση το υπο μελετη υλικο αποτελειται απο δυο υποφλοιωδης,κατεσπασμενου μυελοχωρους,ετσι ωστε να παρουσιαζει μερικους ποσοτικους περιορισμους στην διαγνωστικη του αξιολογηση Αντιστιζχα προς αυτους η κυτταροβριθεια εκτιμαται ως μετρια αυξημενη στο συνολο της,παρα τις εναλλαγες που παρατηρουνται.Το τελευταιο αυτο οφειλεται στην υπερπλασια και των τριων αιμοποιητικων κυτταρικων σειρων, με προεχουσα την μεγακαρυοκυτταρικη σειρα.Τα μεγακαρυοκυτταρα με ευρυ φασμα μορφολογικης εκφρασης σχηματιζουν αθροισεις CD34+ προγονικα κυτταρα σε μη διαγνωστικα αξιολογησιμο Μερος της ιστολογισης εικονας αποτελει η αυξηση των δυκτιωτων ιων.
Συνοψιζοντας τα μορφολογικα και ανοσοιστοχημικα ευρηματα αποτον μυελο σε συνδυασμο με τα κλινικοεργαστηριακα δεδομενα αλλα και τους αναφερομενους περιορισμους ερμηνευονται στα πλαισια μυελουπερπλαστικου συνδρομου με γνωρισματα ιδιοπαθους θρομβυτταρωσης.Σημειωνετα οτι η αυξηση των δυκτιοτων επιβαλει την παρακολουθηση και επανεκτιμηση του ασθενους. τα αιμοπεταλια ειναι 623.000 ο γιατρος μου λεη θα μου δωσει υροξιουρια οταν τα αιμοπεταλια πανε 1.000000 η η αιμοσφερινη 18 μηπως ξερει κανεις να μου πει κατι???????????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dhmhtrhs : 30-07-10 στις 21:17
Απάντηση με παράθεση