Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 19-04-14, 21:58
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Χαος Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλη αυτή η γλωσσολογική "επιστημονική" πρεμούρα του κυρίου "Γκίλμπορ", έχει να κάνει σαφώς με μετακινήσεις ανθρώπων και λαών στο, πέρα για πέρα λανθασμένο μοτίβο "ινδοευρωπαϊκής γλώσσας" και "ινδοευρωπαϊκής καταγωγής".
Πραγματι η πρεμούρα μου κινείται πάνω σε αυτό το θεωρητικό πλαίσιο. Ειναι η γενικοτερα αποδεκτη θεωρια από τους "ορθόδοξους" ιστορικούς και γλωσσολόγους, οπως είναι αντιστοιχως και η θεωρια του Μπιγκ Μπανγκ ή η θεωρία της Εξέλιξης.

Το κατα ποσο αυτο ειναι "πέρα για πέρα λανθασμένο" ειναι αλλο θεμα. Δεν αποκλειεται ολες αυτες οι θεωριες να ειναι λανθασμενες και να αναθεωρηθούν 50 χρονια αργοτερα, αφού αλλωστε μιλαμε για επιστημη και οχι για δογμα.

Φυσικα ο καθε ανθρωπος εχει καθε δικαιωμα να πιστευει οτι η Ελληνικη γλωσσα ειναι αυτοφυής, νοηματική, μαθηματική και μοναδική, εαν αυτο τον κανει να νιωθει καλυτερα. Μπορει επισης να πιστευει οτι το "επιστημονιλίκι" είναι εκ του πονηρού και εχει σκοπο να υποβιβασει τον Ελληνισμο. Επισης εχει δικαιωμα να πιστευει οτι ο ανθρωπος καταγεται απο τον Αδαμ και την Ευα και οτι η Γη ειναι ηλικιας 6000 ετων, και οτι το "επιστημονιλίκι" εχει σκοπο να καταργησει το Θεό και το Χριστιανισμό. Έτσι έχουμε πχ τους Αμερικάνους ευαγγελιστές που ψαχνουν για "αποδειξεις" και "επιχειρήματα" για να αποδείξει πόσο λάθος είναι η επιστήμη, οτι οι πιθηκάνθρωποι δεν υπήρξαν και οτι η Γη είναι όντως 6000 ετών.

Αυτο οmως δε σημαινει οτι ο εραστης της Ιστορίας, της Βιολογίας ή ο χομπίστας αστρονόμος, ο γλωσσομαθής κλπ πρεπει να αφησει να κυκλοφορουν κομπογιαννιτικες θεωριες, απο τις οποιες βριθει το διαδικτυο, μη τυχον και τους χαρακτηρισουν αθεους, αντιχριστους, ανθέλληνες κλπ.
Μου κάνει εντύπωση στο σχόλιό του για τον "μεγάλο ινδικό πολιτισμό" (και λίγο ειρωνικό για τον ελληνικό, την γλώσσα, τα ευρωπαϊκά τα αντιπαρέρχομαι), παρακάμπτωντας τελείως την αξία των Ελληνιστικών χρόνων και προσωπικά τον Αλέξανδρο.
Ανεφερα οτι ο Ελληνισμος εφτασε μεχρι την Ινδια. Απο κει και περα υπηρχε ηδη ανεπτυγμενος πολιτισμος και γραμματεια στην Ινδια. Που φανηκε οτι ειμαι ειρων;
Και, βεβαίως, θα γνωρίζει ότι η "Παντζάπ" των Ινδιών που αναφέρεται, είναι παραφθορά της ελληνικής λέξεως "Πενταποταμία" (φωνάζει κι από στρέμματα μακρυά, δεν έχει ανάγκη καμιάς άλλης "επιστημονικής αναλύσεως"), την οποία ίδρυσε ο Αλέξανδρος.
Παντζαπ ειναι Περσικο ονομα και πραγματι σημαινει "πεντε ποταμια". Το παντζ (پنج) ειναι ο Περσικος αριθμός πέντε. Μας αρέσει δεν μας αρέσει, η επισημη επιστημη δεχεται οτι αυτη η λεξη ειναι συγγενικη με τη λέξη "πεντε".

Εποενως η λεξη "Παντζαμπ" δεν ειναι παραφθορα της "Πενταποταμιας", οπως και το Γαλλικό un δεν ειναι παραφθορα του Ισπανικου un, όπως το oeuf δεν ειναι παραφθορα του huevo, το eau δεν ειναι παραφθορα του agua.

Το να λεμε (επειδη ειμαστε Ελληνες) οτι ολες οι συγγενικες γλωσσες ειναι παραφθορες των Ελληνικων, δεν διαφερει απο εναν Ισπανο που υποστηριζει οτι ολες οι Λατινογενείς γλωσσες ειναι παραφθορες των Ισπανικών.

Φυσικα αυτο μπορει να το αγνοησει οποιος εχει κουραστει απο το "επιστημονιλικι" και, για οποιουσδηποτε λογους, πιστευει οτι η ΙΕ θεωρια ειναι "πέρα για πέρα λανθασμένη"

Όσο για τους ισχυρισμούς της εισόδου κάποιων λέξεων βαρβαρικών στην ελληνική γλώσσα, πως ήταν δυνατόν οι Έλληνες στον κολοφώνα της δόξης των, να ενσωματώνουν λέξεις βαρβαρικής γλώσσας, την οποία απεχθάνονταν και κορόιδευαν τα μέγιστα;
Ο "κολοφώνας της δόξης" δεν έχει καμια σημασια. Εαν ερθει ενας πρωτόγονος με ένα εξωτικό φρούτο που δεν εχω ξαναδει, και μου πει οτι το λενε "μάνγκο", εγώ δεν θα το πω "μήλο" ή "αχλάδι", θα το πω κι εγώ "μάνγκο" και αυτή η λέξη θα μπει στη γλώσσα μου. Αυτο συμβαίνει με όλες τις γλώσσες του κόσμου σε όλη την ιστορία του κόσμου, και η Ελληνική δεν είναι εξαίρεση γιατί δεν είναι θεϊκή γλώσσα, αλλά ανθρώπινη. Και τα αρχαία εμπλουτίζονταν με ξένες γλώσσες, έτσι έχουμε τον χιτώνα απο τα σημιτικά (Ακκ. kitinnu) τον παράδεισο από τα Περσικα (pairidaeza), τον έβενο από τα Αιγυπτιακά (hebeny) κλπ.

Όλοι, μας μιλούν περισπούδαστα για κάποιες "σανσκριτικές" ρίζες (μπαρούφες), αλλά ποτέ κανείς δεν μας είπε, ποια είναι αυτή η "σανσκριτική" γλώσσα, γραφή, που ομιλείται, που ομιλήθηκε, και τι πρόσφερε στην εξέληξη των γραμμάτων και τεχνών; Αφού ήταν και τόσο σπουδαία!
Εδω δεν καταλαβαινω ακριβως την απορία. Η Σανσκριτική είναι η λόγια γλώσσα των αρχαίων Ινδιών, η ιερή γλώσσα του Ινδουισμού και σε αυτήν έχουν γραφεί έπη όπως το Μαχαμπχαράτα και οι Βέδες. Εχουν συγγενεια με τα Περσικα, τα Ιρανικα, τα Κουρδικά, τα Αρμενικα και τις Ευρωπαϊες γλωσσες συμπεριλαμβανομενων των Ελληνικων. Περα απο αυτο δεν υπηρξε (απ' όσο ξέρω) επικοινωνια με τα Ελληνικα, περα απο τον ερχομο του Αλεξανδρου και το Ινδοελληνικό βασίλειο που ανέφερα παραπάνω.

Σήμερα όμως χρησιμοποιούμε καθημερινά σανσκριτικές λέξεις, συνηθως μυστικιστικες ορολογιες, όπως πχ. "γκουρού", "γιόγκα" ή "κάρμα".
Εξ' άλλου, νέες ανακαλύψεις και νέες, ακλόνητες θεωρίες για μετακινήσεις λαών, μαζών, ανθρωπολογικές κυρίως, μας οδηγούν στα αυταπόδεικτα, δηλαδή, ότι η Ελλάς, είναι το "Λίκνον του Ανθρωπίνου Γένους" και από εδώ εκπορεύτηκαν τα ΠΑΝΤΑ.
Ολοι ξερουμε οτι απο εδω ξεκινησαν τα παντα, εννοώντας το δυτικό (και όχι μόνο) πολιτισμό. Απο κει και περα ομως αυτο δε μας δινει το δικαιωμα να θελουμε να εχουμε εφεύρει τον τροχό, να χουμε ανακαλύψει τη φωτία, να είμαστε οι πρώτοι homo sapiens ή και να καταγομαστε απο το πρωτο κυτταρο που σχηματιστηκε στη Γη.
Το λάθος που κάνουμε νομίζω, το κάνουν και οι γλωσσολόγοι "επιστήμωνες", είναι ότι θέλουν να περιορίσουν την Ελληνική γλώσσα σε χρονική διάρκεια 2-3 χιλιετιών. Η Ελληνική γλώσσα απαριθμεί δεκάδες χιλιάδες χρόνια ζωής
Ειτε αυτο, ειτε οι ελληνοκεντριστές κανουν το λάθος να θέλουν να επεκτείνουν τη χρονική της διάρκεια πέρα απο το πλάισιο που προβλέπει η επίσημη ιστορία, κατι που φυσικα δεν ειναι πρωτοφανες: Ο Ινδοκεντρισμος θελει την Ινδια τον αρχαιοτερο πολιτισμο της ανθρωπότητας, ο Σινοκεντρισμος θελει την Κινα κεντρο του κοσμου, ο Αφροκεντρισμος θελει τους μαυρους περιούσιο λαό κλπ.

Εχουμε κάθε δικαίωμα να πιστεύουμε το ίδιο για εμάς, πόσο μάλλον σε καιρούς κρίσης οπότε και χρειαζόμαστε τονωτικές ενέσεις πατριωτισμού, αλλά αυτό δεν είναι επιστήμη.

Επομένως, κύριε "Γκίλμπορ", σε μια Ελληνική γλώσσα με μαθηματικές δομές (πυθαγπορας).
Ας εξηγηθει επιτέλους τι ειναι οι "μαθηματικές δομές" γιατι δεν ειναι γλωσσικός όρος, δεν το έχω δει σε καμία γραμματική και σε κανένα επιστημονικό κείμενο. Όλες οι γλώσσες που ξέρω έχουν κανόνες και γραμματική και ταξινομούν τον κόσμο με συστήματα που θα μπορούσαν να περιγραφούν με μαθηματικούς τύπους. Απο κει και περα καμια γλωσσα δεν εχω ακουσει να ειναι "μαθηματική" με την έννοια που θέλει ο αστικός θρύλος με τον Μπιλ Γκειτς που δηθεν ειπε οτι ειναι η "γλωσσα των υπολογιστων". Μια δηλωση που ουδεποτε ειπωθηε γιατι καμια σχεση δεν εχει με γραμματική ούτε με πληροφορική.

...και επισης ο Πυθαγορας δεν ηταν γλωσσολογος.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 19-04-14 στις 23:44
Απάντηση με παράθεση