Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 19-01-10, 00:17
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Περνώντας σήμερα, αργά το απόγευμα, από το Παζάρι,
παρατήρησα τα εξής:
Συν:
- Είχε πολύ κόσμο και οι περισσότεροι πήγαιναν προς το ταμείο με γεμάτα χέρια, πράγμα που δείχνει ότι υπάρχει αναγνωστικό κοινό.
- Πολύ χαμηλές τιμές όντως, σε βιβλία που σε άλλες εκδόσεις και σε έκθεση ή σε βιβλιοπωλείο θα ήταν πολύ ακριβότερα.
- Ευρεία γκάμα: από φιλοσοφικά και ιστορικά-πολιτικά, μέχρι εύπεπτα και ανάλαφρα αναγνώσματα.

Πλην:
- Είχε πολύ κόσμο και ενοχλήθηκα που δεν μπόρεσα να ψάξω όσο ήθελα, είμαστε ο ένας πάνω στον άλλο.
- Στενότητα χώρου. Τα βιβλία στοιβαγμένα και στενοί διάδρομοι μεταξύ των πάγκων.
- Απουσία καταλόγου με τα βιβλία ανά είδος ή ανά εκδοτικό οίκο κι έτσι αγχώθηκα και είμαι σίγουρη ότι προσπέρασα πολύ ενδιαφέροντα συγγράμματα. Προφανώς, η δημιουργία καταλόγου δεν είναι εφικτή, δεδομένου ότι πρόκειται για το στοκ των εκδοτικών, οπότε δεν υπάρχει προσυμφωνημένη διάθεση βιβλίων.

Θα ξαναπάω σίγουρα κι άλλη μια βόλτα αλλά όχι σε ώρα αιχμής. Παρόλη την κίνηση όμως και το λιγοστό χρόνο που αφιέρωσα, έφυγα με -20 ευρώ στην τσέπη και +5 βιβλία στα χέρια. Καθόλου άσχημα.

Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα το εκλάβω ως τυπογραφικό λάθος ή λάθος του αρθρογράφου.
Το ότι κάποια βιβλία βγαίνουν σε εκποίηση δε σημαίνει ότι δεν είναι αξιόλογα.
Είναι άλλοι οι παράγοντες που ορίζουν αυτήν την απόφαση και δεν αφορούν οπωσδήποτε την ποιότητα μιας έκδοσης.
Η ατυχής, όντως, φράση αναφέρεται -βάσει αυτών που είδα- στην παλαιότητα ορισμένων εκδόσεων και στην όχι και τόσο καλή ποιότητα χαρτιού και εκτύπωσης. Ενδεχομένως και οι μεταφράσεις να μην είναι τόσο καλές (θα διαβάσω τα βιβλιαράκια μου και θα σας πω). Αυτό το τελευταίο με επιφύλαξη κι επειδή ένας γνωστός μου που ψωνίζει από παζάρια έχει παραπονεθεί πολλάκις για κακές μεταφράσεις. Όσοι θέλετε να αποφύγετε κάτι τέτοιο, προτιμήστε συγγράμματα στο πρωτότυπο.
Απάντηση με παράθεση