Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 01-05-08, 09:14
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
<<Συνηθως τα χωρια ονομαζονται 'Ανωχωρι', 'Ανω Ραχουλα', 'Ανω Παναγιά', 'Ανω Λέτσοβο', 'Κολοκοτρωνίτσι' κλπ... αλλα 'Κιλελερ';;;>>

Αυτό νομίζω ότι είναι μεγάλο ψέμα. Τα περισσότερα χωριά μέχρι και τις αρχές της δεκαετίας του 80 είχαν τούρκικα ή σλάβικα ονόματα ή ελληνοποιημένες παραφθορές αυτών. Στη συνέχεια απέκτησαν επίσημα ελληνικά ονόματα, και δη κατά κανόνα αυτά που είχαν οι αντίστοιχες τοποθεσίες στην αρχαία Ελλάδα ή άλλα γεωγραφικά και σήμερα, τριάντα χρόνια σχεδόν μετά έχουμε πλέον ξεχάσει τα παλιά.
Θα βρω να σου ανεβάσω και παραδείγματα.

Σε λίγες περιπτώσεις έχει γίνει και το αντίθετο και πάλι τούμπαλιν. Έτσι οι Κουκουβάουνες μετονομάστηκαν σε Μενίδι, και στη συνέχεια διορθώθηκαν πάλι προς το αρχαίο Αχαρναί.

ΥΓ δεν μου ακούγεται λογικό να προέρχεται από το kule (to u με umlaut) που είναι ο πύργος. Όπου στην Ελλάδα υπήρχε κρατήθηκε ως κιουλε (όπως και προφέρεται άλλωστε) πχ το Επταπύργιο = γιεντίκιουλε.
Θα μπορούσε να είναι σλάβικη η ονομασία, ή αν θέλουμε οπωσδήποτε να προέρχεται από τα τούρκικα να προέρχεται από το kile που είναι μέτρο σιτηρών (αντιστοιχεί σε περίπου 40 λίτρα), και κολλάει και με τον κάμπο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elbereth : 01-05-08 στις 09:20
Απάντηση με παράθεση