Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 24-06-11, 17:51
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από manoskarag Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο αλλος λογος ομως ειναι πολυ συνθετος...Θα μιλησω για τον χριστιανισμο γιατι ειμαι Ελληνας οποτε αυτη η θρησκεια με επηρρεαζει αλλα ολες περιπου τα ιδια κανουν...
Τα πράγματα να τα βάλουμε σε μία τάξη.

Εγώ είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος, πάνω απ' όλα είμαι Χριστιανός, αυτό σημαίνει ότι μέσα από την δικιά μου αναζήτηση (είχα το ελάττωμα να αναζητώ αυτά που μου λένε να αμφισβητώ και να τα ερευνώ) ίσως και με λίγη βοήθεια από απαντήσεις που πήρα - όχι από κατήχηση, έφτασα στον Χριστό.

Αυτό σε τίποτα δεν έχει να κάνει, με γκρεμίσματα ελληνικών ναών από τυφλωμένους βυζαντινούς που επέβαλαν την νέα θρησκεία δια πυρός και σιδήρου και κυρίως γκρεμίζοντας και καταστρέφοντας, έναν από τους σημαντικότερους πολιτισμούς του κόσμου, δεν έχει να κάνει με τις σταυροφορίες, με τους ιεροεξεταστές, με τους φανατικούς παπάδες και δεσποτάδες που ανακατευόντουσαν παντού.

Είναι λάθος αν το μίσος σου γι αυτούς, σε οδήγησε να είσαι άθεος. Είναι λάθος σκεπτικό, γιατί και από την άλλη, υπήρχαν και φωτισμένοι δάσκαλοι από τον κλήρο, που κράτησαν όρθιο τον Ελληνισμό στα δύσκολα χρόνια της σκλαβιάς, που κρεμάστηκαν, βασανίστηκαν, κατακρεουργήθηκαν, για του Χριστού την πίστη την αγία και της πατρίδος την ελευθερία.

Ο Παπαφλέσσας ήταν ο Λεωνίδας του 21, πήγε για να πεθάνει, για να γίνει το αίμα του, αφορμή να μονιάσουν οι διχασμένοι Έλληνες, των κείνων ρήμασι πειθόμενοι.

Υπάρχουν και η άλλη όψη, αυτή που και εμένα, σαν Χριστιανό ορθόδοξο με εκνευρίζει. Ονόμασαν τον Ιουλιανό παραβάτη και τον αιματοβαμμένο Θεοδόσιο, μέγα και τον έκαναν και άγιο κιόλας. Αυτά είναι τα λάθη, για τα οποία καμία ευθύνη δεν φέρει ο Χριστός της αγάπης του ελέους και της θυσίας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση