Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 24-06-11, 16:00
Το avatar του χρήστη manoskarag
manoskarag Ο χρήστης manoskarag δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-06-11 18:45
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί δεν μπορούμε να είμαστε μονοιασμένοι και να πιστεύει ο καθένας ότι θέλει; Τι διαφορές έχουμε εγώ ο Χριστιανός Ορθόδοξος, εσύ ο άθεος, δίπλα ο Μουσουλμάνος και παραδίπλα ο Βουδιστής;

Γιατί να είναι προϋπόθεση, να μην πιστεύουμε τίποτα, για να είμαστε αγαπημένοι και φιλικά προσκείμενοι; Ποιος ο λόγος;

Αν αναφέρεσαι στους φανατικούς κάθε θρησκείας, είναι άλλη περίπτωση, δεν έχουν να κάνουν με την πίστη, όσο βαθιά και αν είναι αυτή. Και ο φανατικά άθεος, είναι το ίδιο άσχημο, με τον φανατικό φονταμενταλιστή μουσουλμάνο, ή τον αντίστοιχο ορθόδοξο ή καθολικό, που θέλει να επιβάλει την άποψη του.
Το λεω για 2 λογους...τον εναν τον επιασες...και συγχαρητηρια για την αποψη σου..ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ....

Ο αλλος λογος ομως ειναι πολυ συνθετος...Θα μιλησω για τον χριστιανισμο γιατι ειμαι Ελληνας οποτε αυτη η θρησκεια με επηρρεαζει αλλα ολες περιπου τα ιδια κανουν...

Ο χριστιανισμος λογοκρινει τα σχολικα βιβλια κατα τον τροπο που τους βολευει για να γαλουχησει μυαλα...
Επιβαλλει σε δημοσια κτιρια τα συμβολα του χριστιανισμου...
Σαν φορολογουμενος πολιτης ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΟΥΣ ΚΛΗΡΙΚΟΥΣ...
Θελω διαχωρισμο εκκλησιας - κρατους...
Θελω φορολογηση ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΗ με 40% στην εκκλησια οπως φορολογειτε δηλαδη καθε επιχειρηση...

Οταν ολα αυτα αλλαξουν και ο καθενας μαθαινει την ΙΣΤΟΡΙΑ οπως ακριβως ειναι τοτε οταν φτασει το 18 ετος της ηλικιας του θα αποφασιζει μονος του αν θα γινει χριστιανος η αλλη θρησκεια η εμπας περιπτωση αθεος...Οταν θα υπαρξει αυτη η ισονομια τοτε θα μπορεσουμε να μονιασουμε ολοι χωρις καμμια διαφωνια...Αλλα τωρα ειναι λογικο να διαφωνουμε...Δεν μπορω εγω να πληρωνω την εκκλησια - να μην φορολογειτε και να κατεχει το 30% της ελληνικης εδαφικης επικρατειας...ΑΣΥΛΙΑ σε κανεναν...Πληρης ισονομια σε ολους...δεν με νοιαζει τι πιστευει ο καθενας...ας πιστευει και στο πνευμα ενος κροκοδειλου γιατι ειναι δικαιωμα η ελευθερη σκεψη και εκφραση...Αλλα ειναι ΛΑΘΟΣ να πληρωνω εγω τα πιστευω αλλων ανθρωπων και να με ενοχλουν στην χωρα που εχω γεννηθει...
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην manoskarag για αυτό το μήνυμα:
Nikoscot (24-06-11)