Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #101  
Παλιά 27-03-11, 16:12
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι εννοείτε;
Ανοίγουμε ένα κύκλο, που καλό θα ήταν να το μεταφέρουμε σε αυτόνομο θέμα, γιατί περιμένω να γίνει κουβέντα.

Αργά αλλά σταθερά, γίνεται μία συντονισμένη προσπάθεια, να απονευρώσουν την Ελληνική Τηλεόραση αλλά και γενικά την κοινωνία, με ότι έχει να κάνει με θέματα πατριωτισμού και θρησκείας.

Δεν είμαι ούτε εθνικιστής ούτε θρησκόληπτος, πιστεύω ότι είμαι απλά κάποιος που αγαπά και ενδιαφέρεται για την πατρίδα του την γλώσσα την ιστορία και τον πολιτισμό της και κάποιος με βαθιά πίστη, που προήλθε από έντονη αναζήτηση.

Προσπαθούν να μας μεταβάλουν μερικές βασικές αρχές, ξεκινώντας από την ίδια την Εθνική Παλιγγενεσία, που την χαρακτηρίζουν όχι σαν επανάσταση ενός υπόδουλου έθνους, αλλά σαν ένα ταξικό πόλεμο.

Αυτό βέβαια δεν είναι νέο, από χρόνια στρατευμένοι ιστορικοί, προσπαθούν να μας πείσουν για περίπου τα ίδια πράγματα, αγνοώντας την συντριπτική πλειοψηφία των ιστοριογράφων παγκοσμίως.

Σε σχολικά βιβλία παρακολουθούμε μια έντονη προσπάθεια, να αμβλυνθούν ιστορικές στιγμές, δήθεν επειδή πληγώνουν τις σχέσεις γειτονικών κρατών.

Οι ίδιες στοχευμένες ενέργειες, έχουν να κάνουν με την πίστη. Πιέσεις για να κατέβουν τα ιερά σύμβολα από διδακτικές αίθουσες, νοσοκομεία, δικαστήρια κλπ.

Φυσικά μέσα στο βουητό των αβάσταχτων οικονομικών μέτρων, αυτά είναι ψιλά γράμματα για τους περισσότερους. Επιτρέψτε μου όμως να μην είναι για μένα και για μερικούς ακόμα. Επιτρέψτε μας να θεωρούμε αυτά τα ψιλά γράμματα, ιερά και όσια, για τα οποία θα αγωνιστούμε με ότι μέσο έχουμε, να μην περάσουν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση