Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 14-02-09, 13:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Το δικαίωμα να αποκαλείται άθεος έχει μόνο εκείνος που πιστεύει απολύτως, και χωρίς το ελάχιστο ψήγμα αμφιβολίας, ότι οι απάνθρωποι θεοί των προγόνων μας υπήρξαν, και φυσικά, γνωρίζει και ποιοι ήταν.
Αυτή είναι ενδιαφέρουσα νέα θεωρία, που δεν την έχω ξανασυναντήσει
Το δικαίωμα να αποκαλείσαι άθεος, το έχουν όλοι, όσοι δεν πιστεύουν σε κανένα θεό, όσοι δεν πιστεύουν σε θεούς, παλιούς και νέους. Τελεία και παύλα. Δεν περίμενα να ακούσω ορισμό του άθεου, σε σχέση με τους ... θεούς των προγόνων. (Ότι θα γινόμουν και συνήγορος του διαβόλου, ούτε που το περίμενα )

Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ, με αρκετά υπερφίαλο τρόπο, κατέθεσα την πίστη μου. Εσύ, σε ποια σκιά πιστεύεις;
Υ.Γ. Μην θυμώσεις με την τελευταία πρόταση. Είναι απλώς μια πιστολιά στον αέρα!
Να κάνω μια αθώα ερώτηση; Μας ανακάτεψες τον Ρα τους Τιτάνες και τον Δία για να καταλήξεις στο ηθικό δίδαγμα, του γιατί είσαι άθεος; Υπάρχει κανείς με λίγη γνώση από μυθολογία, που να πιστεύει ότι οι θεοί του Ολύμπου ήταν δίκαιοι καλοί και αγαθοί;

Υποβιβάζεις τον συνομιλητή σου, ρωτώντας σε ποια σκιά πιστεύεις. Ασχολήθηκα με το θέμα γιατί πίστεψα ότι θα μπορούσαμε να κάνουμε μια καλή συζήτηση. Αν και είμαστε στο θεολογικό Club, η κουβέντα μας ήταν καθαρά φιλοσοφική, τουλάχιστον από μεριάς μου

Παρ' ότι έχω διαβάσει για τις σύγχρονες θρησκείες, δεν με ενδιέφερε, σαν αναγνώστη, να μυηθώ στις αρχαίες θρησκείες, τις θεωρούσα πάντα υποδεέστερες και πάντα πίστευα ότι δεν θα άξιζε να ασχοληθώ.

Ξεκίνησες ένα θέμα, για την περί ανυπαρξίας ψυχής θεωρία σου, σε άσχετη θεματολογία, αλλά το ξεπεράσαμε και το ανεξαρτητοποιήσαμε. Σου απέδειξα περίτρανα ότι έκανες τραγικό λάθος να μιλάς για έρευνα περί ψυχής και να μην έχεις ιδέα για τα όσα είπαν οι δύο κορυφαίοι φιλόσοφοι, Αριστοτέλης και Πλάτωνας. Κάποια στιγμή μου είπες, ότι δεν πας τους φιλοσόφους με διάφορες δικαιολογίες.

Είναι τουλάχιστον αστείο, να θεωρεί κανείς ότι κάνει έρευνα, με εξαιρέσεις των πλέον σημαντικών πηγών, επειδή δεν του πάνε ή .... επειδή του μηδενίζουν την έρευνα.

Δεν υφίσταται λόγος να συνεχίσουμε, μ΄ αυτόν τον τρόπο, αν παρέθεσα κάποια κείμενα, δεν το έκανα για να επιδείξω τις γνώσεις μου, αλλά για να καταλάβεις το άτοπο της "έρευνας" σου.

Επίσης, το τι θεό πιστεύει ο καθένας, είναι προσωπικό δεδομένο, δεν πιστεύω αυτό να το εκλάβεις σαν αδυναμία να υπερασπιστώ την πίστη μου, ε;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
Oasis (14-02-09)