Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 13-02-09, 23:14
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Θεωρώ τον εαυτόν μου, απίστευτα ανίκανο, να εξηγήσω τον Αριστοτέλη, απλά κάθε φορά που τον διαβάζω, νοιώθω την απίστευτη ασημαντότητα μου και λίγο… εκνευρίζομε.
Χαίρομαι για την κουβέντα μας! Αλλά διαπιστώνω ότι οι απόψεις μας αποκλίνουν όλο και περισσότερο. Θα βρεθούμε να μονομαχούμε εσύ στο ένα άκρο και εγώ στο άλλο. Χρειάζεται επειγόντως κάποιος ενδιάμεσα να μεταβιβάζει τα λεγόμενα, διαφορετικά σε λίγο θα ακούγονται μόνο οι πιστολιές!!

Αγαπάς το έργο του Αριστοτέλη, αλλά εκνευρίζεσαι επειδή δεν τον καταλαβαίνεις πάντα απολύτως. Εγώ εκνευρίζομαι γενικά με τους φιλοσόφους επειδή γράφουν ο ένας για τον άλλον και όχι για να μορφώσουν ή να συμβουλέψουν τους μη φιλοσοφούντες. Τον μη φιλοσοφούντα λαό τον φρόντισε μόνο ο Επίκουρος. Οπότε καταλαβαίνεις: εσύ Αριστοτέλη, εγώ Επίκουρο, το χάσμα είναι αγεφύρωτο.

Όσον αφορά στον Πλάτωνα, όπως είδες έχει μεγάλες επιφυλάξεις ως προς την αθανασία της ψυχής, άσε που λέει ότι έχουμε δυο-τρεις ψυχές.
Τον Αριστοτέλη και τον Επίκουρο στον υπόλοιπο κόσμο, μακριά από τα σαλόνια των λογίων και τις αίθουσες των κολλεγίων, λίγοι τους γνωρίζουν. Τον Πλάτωνα όμως, λόγω Ατλαντίδας τον ξέρουν ακόμα και οι αναλφάβητοι. Οι υπόλοιποι θησαυροί της παράδοσης που μας μετέφερε ο Πλάτων είναι:
- Σωστή χρονολογία για τον κατακλυσμό. Ο οποίος, κατά την άποψή μου, ευθύνεται για τον καταποντισμό της Ατλαντίδας (Ατλαντίδα = παγκόσμια παράλια ζώνη χαμένη κάτω από την θάλασσα).
- Τιτανική προέλευση των ανθρώπων (θα διαβάσω ολόκληρο τον Αριστοτέλη αν μου πεις ότι θεωρεί πως οι ψυχές των ανθρώπων έχουν τιτανική προέλευση).
- Μας πληροφορεί ότι: «η θεά διάλεξε και κατοίκησε πρώτο τον τόπο που είχε πολλές πιθανότητες να βγάλει ανθρώπους που θα της έμοιαζαν.»
- Αναφέρει τα ανθρώπινα κοπάδια που δημιούργησαν οι θεοί.
- Αναφέρει το σημάδεμα των κρινόμενων κατά την Κρίση. Και για να μην σε κουράζω, το αποκορύφωμα:
- Κρίση ζώντων.

Το θέμα της ψυχής έχει παράλληλη διαδρομή με το ζήτημα “θεοί” στην εξελικτική πορεία που έχουν διανύσει τόσες χιλιάδες χρόνια μαζί. O καθένας όμως φαίνεται να επιλέγει και να μελετάει τον σταθμό αυτής της διαδρομής από τον οποίο γοητεύεται. Εσύ, στο ζήτημα της ψυχής, γοητεύεσαι από τον σταθμό “Αριστοτέλης” παρόλο που δεν αποτελεί τον αρχικό, τον αυθεντικό σταθμό, αφού ο Αριστοτέλης απλά ανέλυσε την πληροφορία περί ψυχής την οποία παρέλαβε. Δεν ανακάλυψε την ψυχή!
Εγώ γοητεύομαι από τους Ομηρικούς θεούς, αλλά μαγεύομαι από τους αιγυπτιακούς επειδή είναι κατά τουλάχιστον 2.000 χρόνια αρχαιότεροι, από άποψης καταγραφής.
Συμφωνώ ότι υπάρχουν επιρροές από τον ένα λαό στον άλλο, αλλά δεν μπορούμε να μιλάμε για προέλευση των θεών ενός λαού από έναν άλλο λαό. Τόσο στους θεούς των Ελλήνων, λόγου χάρη, όσο και στους θεούς των Αιγυπτίων και των Σουμέριων, υπάρχουν θεοί θεομάχοι που συμμάχησαν με τους ανθρώπους κατά των υπόλοιπων θεών (εκείνοι που μπαίνουν στην κιβωτό και σώζονται το οφείλουν πάντα σε κάποιον θεό ο οποίος τους ειδοποίησε κρυφά).
Οι Αιγύπτιοι έχουν και έναν θεό, τον Baba, ή Baby, ο οποίος κατηγορείται ότι είναι εκείνος που, με τον φαλλό του, δημιούργησε σε διάστημα εκατομμυρίων ετών τα ανθρωποζώα τύπου Ενκιντού (Το έπος του Γκίλγκαμες) τα οποία ήρθε μετά ο Ρα, με τον φαλλό του κι αυτός, για να τα μεταμορφώσει σε κανονικούς ανθρώπους. Είναι να μην είναι γοητευτικοί τέτοιοι θεοί;
Καλό σου βράδυ!
Απάντηση με παράθεση