Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 13-02-09, 01:09
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελπίζω να βρεις και την υπομονή να με ακούσεις μέχρι να σε πείσω ότι δεν έχω καμία σχέση με τα έντυπα και τα πρόσωπα που ανέφερες.
Το χαίρομαι αυτό και φυσικά σε πιστεύω.

Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Ομολογώ ότι απ’ όταν διάβασα για την συμπεριφορά των φιλοσόφων απέναντι στα Ομηρικά έπη, έπαψα να τους συμπαθώ.
Ανεξάρτητα των συμπαθειών μας, ο κόσμος όλος έχει θαυμάσει τον πνεύμα του Αριστοτέλη, τις ιδέες που ακόμα και σήμερα τις διαβάζουμε, είναι υπόδειγμα για το επίπεδο του διαλογισμού. Η φιλοσοφία του Αριστοτέλη είναι η επιστήμη των εννοιών.

Σε αντίθεση με τον Πλάτωνα ο Αριστοτέλης θεωρούσε την ψυχή ακίνητη σαν 'είδος' που κινεί το σώμα σαν «ύλη» , η ένωση της ψυχής με το σώμα είναι η ένωση τους είδους με την ύλη , δηλώνοντας ότι η ψυχή ορίζει το σώμα και την ποιότητα του . Η μελέτη του έφτασε σε απίστευτα επίπεδο για την εποχή , θεωρούσε ότι το σώμα των ζώων είναι καμωμένο από όμοια κατά μέρος τους μόρια , όπου και αυτά είναι μια ανάμιξη στοιχείων. Η σάρκα ήταν η έδρα της αίσθησης και το πνεύμα ο φορέας την ψυχής βάση της ζωικής θερμότητας .
Ο νους του ανθρώπου που βρίσκεται ενωμένος με την ζωική ψυχή είναι αυτό που ξεχωρίζει τον άνθρωπο από τα άλλα έμψυχα όντα , η αντίληψη (σαν αίσθηση) του νου προκαλείται από το αισθητό του σώματος και μεταδίδετε μέσο αυτού στην ψυχή.

Θεωρώ τον εαυτόν μου, απίστευτα ανίκανο, να εξηγήσω τον Αριστοτέλη, απλά κάθε φορά που τον διαβάζω, νοιώθω την απίστευτη ασημαντότητα μου και λίγο… εκνευρίζομε.

Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελπίζω να βρεις και την υπομονή να με ακούσεις μέχρι να σε πείσω ότι δεν έχω καμία σχέση με τα έντυπα και τα πρόσωπα που ανέφερες.
Το χαίρομαι αυτό και φυσικά σε πιστεύω.

Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω διαβάσει το έργο του Πλάτωνα, επειδή μας μεταφέρει θησαυρούς προφορικής παράδοσης,
Θα μου επιτρέψεις να θεωρήσω απλοϊκή την άποψη. Για ποια προφορική παράδοση μιλάς; Ο Πλάτωνας, όπως και ο Αριστοτέλης, φιλοσοφία μας διδάσκουν. Το αν ο Πλάτωνας βάζει σε πρώτο πλάνο τον Σωκράτη και τυπικά μας μεταφέρει τους στοχασμούς του αγαπημένου του δασκάλου, στην ουσία ο Πλάτωνας εκφράζεται φιλοσοφικά μέσα από του διαλόγους του.

Θα μου επιτρέψεις να σου πω, ότι έκανες μελέτη αναζητώντας την ψυχή, αγνοώντας τον Αριστοτέλη, που εκτός από μεγάλος Φιλόσοφος ήταν και μεγάλος φυσικός.

Ωστόσο δεν είναι ο μόνος από τους αρχαίους έλληνες φιλοσόφους που προσεγγίζουν το θέμα .Ο Δημόκριτος αναφέρει ότι «η ψυχή είναι ένα είδος πυρός και θερμότητας» ενώ ο Αναξαγόρας αναφέρει ότι «ο νους ταυτίζεται με την ψυχή εφόσον υπάρχει σε όλα τα ζωντανά πράγματα , μικρά και μεγάλα τιποτένια και σημαντικά».
Αναζητώντας την ψυχή καλέ μου φίλε, δεν πάμε στην Αίγυπτο, ξεκινάμε από αυτούς που ανέλυσαν όσο κανείς άλλος, την ψυχή, φοβάμαι ότι ακολούθησες λάθος μονοπάτι για να οδηγηθείς σε λάθος συμπεράσματα.

Μου έβαλες στην συζήτηση τον Διόδωρο τον Σικελιώτη, αφ ενός έζησε μισή χιλιετηρίδα μετά και αφ ετέρου δεν ήταν καν φιλόσοφος, αλλά ιστορικός των Ρωμαϊκών χρόνων.

Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
O αιγυπτιολόγος Ε.Α.Wallis Budge (1857-1934) παραθέτει στο βιβλίο του “The Egyptian Book of the dead” μια συλλογή αποσπασμάτων από αιγυπτιακά (ιερογλυφικά) κείμενα την οποία πραγματοποίησε ο επίσης αιγυπτιολόγος Heinrich Karl Brugsch. Μερικά από αυτά τα αποσπάσματα είναι τα παρακάτω:
Ο Ζαν-Φρανσουά Σαμπολλιόν, ο πρώτος κορυφαίος αιγυπτιολόγος που μετέφρασε πρώτος την περίφημη ροζέτα, αναφέρει εντελώς διαφορετικά τις έννοιες.
Όπως λέει ο Wells, αναφερόμενος σε μεταφράσεις του, η ψυχή ζει μετά θάνατον και κάτω από ειδικές συνθήκες επιστρέφει στο σώμα.

Δεν έχω θεολογική κατάρτιση, για να μιλήσω για τις θεολογικές απόψεις των Αιγυπτίων, αναφέρθηκα από την αρχή στην μετάφραση του βιβλίου των νεκρών, που παραμένει αυτούσια σε κάθε Αιγυπτιακό τάφο (σε όσα έχει διασωθεί), επειδή το παρουσίασες σαν απόδειξη.

Εντελώς μεταξύ μας, θεωρώ υπερβολική την ενασχόληση μας με τους Αιγυπτίους θεούς. Οι καταβολές της Ελληνικής θρησκείας, μάλλον έχει δανειστεί τις θρησκείες των ανατολικών λαών, παρά της Αιγύπτου, που θεοποιούσαν τα πάντα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 13-02-09 στις 09:51
Απάντηση με παράθεση