Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 21-11-06, 17:19
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Σας έχει τύχει ασφαλώς να κτυπάνε την πόρτα σας, να σας σταματάνε στον δρόμο, να σας κάνουν νόημα ‘ψιτ εσύ;’ και άλλα χαριτωμένα.

Ο Γνωστός μας λατρεύει να βασανίζει αυτούς τους τύπους που βασανίζουν τους άλλους, όσο πιο πιεστικοί γίνονται, τόσο πιο βασανιστικά αντιδρά.

Μια και αυτή είναι μια ακόμα ιστορία του Γνωστού Υπαλλήλου ξεκινάμε….

Ώρα 10η πρωινή, ο Γνωστός έχει γυρίσει από την εκκλησία με το αντίδωρο, έχει φτιάξει καφέ και έχει στρογγυλοκαθίσει στο γραφείο του, ρουφώντας με απληστία το βαρύ γλυκό του, οπότε ντριννν το κουδούνι της πόρτας.

Βλέπει από το ματάκι δύο μαντραχαλάδες με κάτι να έχουν στα χέρια.

Γν(ωστός). Τι θέλετε;
Μα(ντραχαλάδες) Έχουμε να σας δώσουμε ένα μήνυμα
Γν : (Δεν είναι και μειωμένης αντίληψης ούτε τόσο γηρασμένος ο Γνωστός παρ’ όσα λέει γνωστός χρήστης που το όνομα του αρχίζει με Paz και τελειώνει σε azo.) Τι μήνυμα είναι;
Μα: Το μήνυμα της αλήθειας
Γν : (Εδώ κρατήθηκε ο Γνωστός να μην το παίξει Ροντ Σταίγκερ στο ρόλο του Πιλάτου στο ‘Ιησούς από την Ναζαρέτ’, όταν ρώτησε τον Ιησού What is the truth?) Απλά ρώτησε για ποια αλήθεια θέλετε να μου πείτε;
Μα : Μία είναι η αλήθεια
Γν : Και για μένα μία είναι η αλήθεια αλλά η δικιά μου αλήθεια δεν είναι συμβατή με την δικιά σας (και ευγενικά τους είπε να φύγουν)

Ο Γνωστός περπατάει σε κεντρικό δρόμο και ασφαλώς και εσείς έχετε αντιμετωπίσει τους κράχτες που προσπαθούν να σας πείσουν να μπείτε σε ένα μαγαζί.

Πιεστικός πωλητής σταματάει κυριολεκτικά τον Γνωστό που δεν έριξε καν μια ματιά στην βιτρίνα του μαγαζιού.

Υπ : Έχω πρώτο πράγμα ένα κουστουμάκι κασμίρι, τιμή δεν λέγεται είναι ποίημα, αλλά αυτό το κουστουμάκι λες και είναι ραμμένο πάνω σου, έλα και θα δεις.
Γν : Είπα εγώ ότι ψάχνω να βρω κασμιρένιο κουστουμάκι ή οτιδήποτε άλλο;
Υπ : Δεν το είπες αλλά όταν το δεις θα σου μιλήσει και θα το ερωτευτείς.
Γν : Εγώ θα το ερωτευτώ αλλά τα 40 ευρώ που έχω πάνω μου, μάλλον αυτό δεν θα με ερωτευτεί.
Υπ : Έλα και σου υπόσχομαι ότι θα το δεις και θα αγαλλιάσει η καρδιά σου
Γν : Αν αγαλλιάσει η καρδιά μου θα διαμαρτυρηθεί το στομάχι μετά.
Υπ : Ελα μια ματιά βρε αδελφέ δεν θα σε κλέψουμε κιόλας

Μ’ αυτά και μ’ αυτά πείστηκε ο Γνωστός πιο πολύ για την πλάκα, μπαίνει στο μαγαζί να δει αυτό το κουστουμάκι που δεν θα αγόραζε σε καμιά περίπτωση αφού κουστουμάκια φοράει σε 3 κοινωνικές εκδηλώσεις μόνο.

Υπ: Πως σου φαίνεται;
Γν : Αυτό είναι κασμίρι;
Υπ : Το καλύτερο!
Γν : Αυτό δεν είναι κασμίρι
Υπ : Μα έχει σήμα
Γν : Το ότι έχει σήμα μάλλινο δεν το κάνει αυτόματα κασμίρι, ξέρεις τι διαφορά έχει;
Υπ: Πως δεν ξέρω, πωλητής είμαι
Γν: Μπα
Υπ: Τι μπα δεν είμαι πωλητής;
Γν: Ναι
Υπ: Και τι είμαι;
Γν: Λαμόγιο που κοροϊδεύεις τον κόσμο και του πουλάς ακατέργαστο μάλλινο ύφασμα για κασμίρι
Υπ: Μα;
Γν: Πάνω απ’ όλα δεν έχει μά
Υπ: …

Νεαρός ύποπτα κινούμενος πλησιάζει τον Γνωστό και του λέει :

Νε(αρός) : Έχω βιντεοκάμερα SONY DVC τεφαρίκι που το αγοράζεις πάνω από 1500 ευρώ, θα στο δώσω για ανάγκη
Γν: Δεν υπάρχει σάλιο
Νε: Είναι παρτίδα από τελωνείο παρμένη, σηκωμένη ξέρεις εσύ.
Γν : Μοιάζω με αυτούς που έχει σχέση με παρτίδες παρμένες σηκωμένες;
Νε: Έλα ντε της πιάτσας είσαι

Κάνει τσουπ και εμφανίζει το τελευταίο μοντέλο της handycam CVDV, το βλέπει ο Γνωστός και φτιάχνεται όπα πράγμα

Γν: Για φέρε να την δω
Νε: Κοίταξε αυτά δεν μπορούν να γίνουν δημόσια θα στην δώσω μαζί με την τσάντα, είναι δικιά σου με 250
Γν: Σου έχω πει ότι δεν έχω λεφτά
Νε: Πόσα έχεις;
Γν: 30 ευρώ
Νε: Μόνο; Εντάξει πάρτη τι να κάνω ανάγκη
Γν: Για φέρε να την δώ
Νε: Θα μας πιάσουν του την δείχνει μακριά του
Γν: Να την πιάσω στα χέρια μου
Νε: Θα με κάψεις
Γν: Γεια σου
Νε: Στάσου που πας έλα πάρτη αλλά δες την μέσα στην τσάντα
Γν: Για πλαστικό μπιμπελό 30 ευρώ είναι πολλά
Νε: Τι μου τσαμπουνάς
Γν: Να σου πω ρε φίλε, κατ’ αρχάς δεν θα την αγόραζα, δεν μου πάει το είδος, αλλά το να εξαπατάς ανθρώπους με μοντέλα από κάμερες πάει πολύ.
Νε: Φτου ρε γαμώτο άντε παράτα με έφαγα την ώρα μου μαζί σου
Γν: Αν σε βάλω τώρα κάτω και σε πατήσω και φωνάξω τον Μπάτσο θα φταίω
Νε: Ε όχι νταξει βρε αδελφέ και εγώ ξέρω εγώ , η ανάγκη να ‘ούμε
Γν: Ανάγκη να εξαπατάς δεν υπάρχει, άντε στρίβε τώρα
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση