Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 05-04-09, 02:19
georgia papa Ο χρήστης georgia papa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-04-09 18:51
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βασικό ερώτημα είναι αν πρόκειται απλά για δευτερογενή ουδετεροπενία που οφείλεται αποκλειστικά στα φάρμακα ή αν υπάρχει πρωτογενής πάθηση του μυελού (δηλαδή ο μυελός δε δουλεύει καλά). Αν ο καρυότυπος είναι φυσιολογικός πιθανότατα δεν υπάρχει σοβαρή πάθηση, οπότε χρειάζετα απλά παρακολούθηση με τακτικές γενικές αίματος σε κάποιον αιματολόγο. Σε αντίθετη περίπτωση τα πράγματα γίνονται πιο δύσκολα...

Δεν δίνεις ηλικία και κυρίως δε διευκρίνησες γιατί πήγες στο νοσοκομείο. Δε φαντάζομαι οτι ξύπνησες ένα πρωί και είπες να μετρήσεις τα λευκά, έτσι?

Φιλικά,
Π.
ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ... ΕΙΜΑΙ 27 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΝΤΙΦΛΕΓΜΟΝΩΔΗ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΠΟΝΟΥΣΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΜΟΥ ΣΕ ΒΑΘΜΟ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΩ ...
ΛΟΙΠΟΝ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΠΙ ΛΕΞΗ ΟΤΙ ΤΑ ΚΥΤΤΑΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΠΤΥΣΣΟΝΤΑΙ ΣΩΣΤΑ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΔΕΝ ΩΡΙΜΑΖΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΤΑ ΛΕΥΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΧΩΡΑΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΓΕΝΗΣ ΟΥΔΕΤΕΡΟΠΕΝΙΑ Η ΠΡΩΤΟΠΑΘΗΣ ΠΑΘΗΣΗ ΤΟΥ ΜΥΕΛΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΟΨΙΑΣ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΜΥΕΛΟΓΡΑΜΜΑ ... ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ :"ΤΑ ΑΝΩ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΙΑΦΟΡΙΚΗΣ ΔΙΑΓΝΩΣΗΣ ΜΕΤΑΞΥ ΕΝΟΣ ΜΥΕΛΟΔΥΣΠΛΑΣΤΙΚΟΥ ΣΥΝΔΡΟΜΟΥ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΤΗΣ ΑΝΘΕΚΤΙΚΗΣ ΚΥΤΤΕΡΟΠΕΝΙΑΣ ΚΑΙ ΜΙΑΣ ΤΟΞΙΚΗΣ ΕΠΙΔΡΑΣΗΣ ΣΤΟ ΜΥΕΛΟ ΤΩΝ ΟΣΤΩΝ. " ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ...
ΩΣΤΟΣΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Ο ΚΑΡΥΟΤΥΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΠΟΣΟ ΣΟΒΑΡΑ ΔΗΛΑΔΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ????
Απάντηση με παράθεση