Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #283  
Παλιά 25-11-09, 12:32
CHRISTINAD Ο χρήστης CHRISTINAD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-11-10 16:30
Αγαπητή Christina F., δυστυχώς όσους γιατρούς ρωτήσεις, συνήθως θα λάβεις και διαφορετικές απαντήσεις. Για μένα το σημαντικό είναι να ακολουθήσει τη συμβουλή του γιατρού που τον παρακολουθεί και που τον εμπιστεύεται. Διαφορετικά θα τρελλαθεί ο άνθρωπος. Κι εγώ όταν διαγνώστηκα με τη νόσο και πήγα σε 2-3 γιατρούς κόντεψα να τρελαθώ. 'Αλλος μου έλεγε να ακολουθήσω φαρμακευτική αγωγή, άλλος να κάνω εγχείρηση και να κόψω το κομμάτι του εντέρου που είχε την στένωση κλπ. Στο τέλος κατέληξα σε ψυχολόγο! Τελικά κατέληξα σε έναν γαστρεντερολόγο που με παρακολουθεί και ο οποίος -διαβολική σύμπτωση- πάσχει και ο ίδιος από τη νόσο, οπότε καταλαβαίνει από πρώτο χέρι τι αισθάνομαι. Οπότε η περίληψη των ανωτέρω είναι να βρει ένα γιατρό που να εμπιστεύεται. Όσον αφορά την αζαθειοπρίνη και το salofalk, είναι δύο τελείως διαφορετικά φάρμακα, και κάνουν τελείως διαφορετική δουλειά, οπότε δεν αντικαθιστά το ένα το άλλο. Πάντως ξέρω και γυναίκες που έπαιρναν αζαθειοπρίνη κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης τους, και γέννησαν φυσιολογικά μωράκια. Μάλλον σε αυτές τις περιπτώσεις ζυγίζουμε τα υπέρ και τα κατά. Σας εύχομαι καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσετε.