Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 08-01-07, 17:15
Βάγγος Ο χρήστης Βάγγος δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-11-09 22:32
Φύλο: Άντρας
Καλή σχέση μετη σύζυγο,για ισορροπημένη σχέση με τοπαιδί

Αγαπητέ Φίλε, η <<στήλη>>που άνοιξες,έχει μια σημαντκότητα, αφού μπορεί να μαζέψει ανθρώπινη εμπειρία, για κάτι που δεν είναι <θεωρητικό>, αλλά άμεσα πρακτικό και αφορά στην αληθινή ζωή, πραγματικών ανθρώπων. Αν και ο ίδιος δεν είμαι πατέρας, άρα δεν μπορώ να δώσω καμία <<συμβουλή>> σε σένα που είσαι,θα προσπαθήσω με δύο γραμμές να μεταφέρω, ότι ξέρω!!! Επειδή το μωρό σου είναι ακόμα πολύ<μωρό>!! η ύπαρξή του (τόσο η βιολογική, όσο και η ψυχολογική) εξαρτάται άμεσα από εσας τους γονείς που είστε και σύζυγοι (σύνροφοι). Άρα -νομίζω- πέρα από τις απαραίτητες λειτουργίες και πράξεις φροντίδας ,για τη διατήρηση του παιδιού στη ζωή, σημαντικό ρόλο παίζει και η παγματοποίηση μια σειρά πραγμάτων, που τρέφουν ψυχολογικά το παιδί. Και επειδή το <<οικογενειακό κλίμα>> το φτιάχνουν οι γονείς, όσο περισσότερο καλύτερη είναι η σχέση με τη σύζυγο, τόσο το ψυχολογικό κλίμα στην οικογένεια θα είναι αρμονικότερο και-άρα- τόσο περισσότερο και υγειινότερο <ψυχο-συναισθηματικό ψωμί> θα <τρώει>το παιδί σου μεγαλώνοντας. Αυτά ξέρω Δεν ξέρω κάτι άλλο! Τα είπα για να συμβάλλω στην εξέλιξη του διαλόγου, σε ένα θέμα που το θεωρώ σημαντικό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Βάγγος : 08-01-07 στις 17:23
Απάντηση με παράθεση