Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #109  
Παλιά 12-01-09, 23:48
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας


Τρίτη 13 Ιανουαρίου 2009

Καλημέρα

Ανατολή ήλιου: 7:38πμ
Δύση ήλιου: 5:29μμ
Πανσέληνος: σε 27 ημέρες


Είπαν : «Τα μεγάλα ιδανικά, όταν ανθίζουν και ζουν στο σπίτι του καθενός, ο ποιητής τους χτίζει παλάτια. Τα μεγάλα εθνικά ιδανικά, όταν ξεπέφτουν και ο καθένας τα διώχνει από το σπίτι του, ο ποιητής τα παίρνει στο καλύβι του και άσυλο τους δίνει.» - Κωστής Παλαμάς

Γιορτάζουν : Ερμύλλος, Ερμύλλη

Ήξερες ότι : Η πρώτη διαφήμιση προφυλακτικών εμφανίστηκε στο περιοδικό «Τάτλερ», στο τεύχος της 12ης Μαΐου του 1709. Η τότε ονομασία τους ήταν «μηχανές που προστατεύουν από τα τραύματα της αγάπης»!

Σαν σήμερα : 1822: Η πρώτη εθνοσυνέλευση της Επιδαύρου καθιερώνει τη γαλανόλευκη ως επίσημο σύμβολο του επαναστατημένου γένους των Ελλήνων.

Σαν σήμερα γεννήθηκε το 1859, ο μεγάλος μας ποιητής, Κωστής Παλαμάς
Από τον Δωδεκάλογο του γύφτου

Όπου πάμε θάβρουμε πατρίδες...
θά φωλιάσουμε στή Βενετία...
θά μας αγκαλιάζει η Φλωρεντία
τ’ άλπεια τά βουνά θά δροσκελίσουμε...
θά χυθούμε σά μαγιάπριλα του νου...
...
Γύφτε Λαέ, άκουσέ με
τό πρωτόσταλτο είμαι σημάδι
απ’ τήν πλάση που θάρθει...

Απ’ τούς κόσμους του Αύριο
το μήνυμα της νίκης εγώ σου φέρνω...
Είμαι η σάλπιγγα εγώ μιας Ανάστασης...

Εκθεση - Σύγχρονη Τέχνη
Πότε: Από 7/1/2009 Εως 31/1/2009
Ώρα 9:00 π.μ. – 1:00 μ.μ. και 5:00 μ.μ.-9:00 μ.μ. εκτός Κυριακής απόγ. /Δευτέρα κλειστά.
Πού: Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Αθηναίων "Μελίνα"
Ηρακλειδών 66 & Θεσσαλονίκης
ΑΘΗΝΑ, Θησείο
210-3452150
Πόσο: είσοδος ελεύθερη

Πληροφορίες

Η Νέα Διεθνής Έκθεση Σύγχρονης Τέχνης με τίτλο Unconfined ξεκινά το παρθενικό της ταξίδι από την Αθήνα και συγκεκριμένα από το Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Αθηναίων «Μελίνα» απ" όπου και θα φιλοξενηθεί από τις 7 έως τις 31 Ιανουαρίου 2009. Τη διοργάνωση υπογράφει η επιμελήτρια και εικαστικός καλλιτέχνις Λωρέττα Τσαβάκη.

Η φωτογραφία της ημέρας :



Όταν μια υπέροχη κυρία γίνεται 60 ετών, πρέπει να γιορταστεί με την ανάλογη μεγαλοπρέπεια. Ο λόγος για την Ferrari φόρμουλα 1 που γίνεται 60 ετών και με αυτή την αφορμή παρουσιάστηκε χθες η νέα φόρμουλα 1, η Ferrari f60. (AP Photo/Ferrari Press Office Καθημερινή) (Forza Ferrari καλά καλά πρέπει να είμαστε και αντικειμενικοί... )

Μην σας ενοχλήσει ούτε κατά διάνοια το Τρίτη και 13, εγω θα αγοράσω λαχείο, θα παίξω joker lotto και προπό και άστους να λένε.
Καλή σας μέρα και γλυκιά
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
The Following 5 Users Say Thank You to Xenios For This Useful Post:
christi (13-01-09), Naias (14-01-09), Oasis (13-01-09), pazo (13-01-09), varthol (13-01-09)