Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 12-03-08, 20:45
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xena Εμφάνιση μηνυμάτων
192 ζευγάρια επί 17 χρόνια.
Κανένα ζευγάρι δεν χώρισε ;
Το πιο σημαντικό συμπέρασμα της έρευνας, θα προέκυπτε να μας έλεγαν με τι κριτήρια διάλεξαν αυτά τα ζευγάρια!
Με βάση τον τρόπο έκφρασης του θυμού τους.
Υποθέτω, για να μιλάνε για περιπτώσεις θανάτων, ήταν ζευγάρια ήδη κάποια χρόνια μαζί οπότε και σχετικά "δοκιμασμένα" στο χρόνο (καλώς ή κακώς δε χωρίζουν όλα τα ζευγάρια από "θυμό") ή υπήρξαν αμελητέα ποσοστά διαζυγίων που συγχωνεύονται στη γενικότερη μέτρηση.

Αρχική Δημοσίευση από Endelva Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον μας λέει ότι αν καταπιέζουμε τον εαυτό μας σε μεγάλο βαθμό, θα μας φάει το άγχος. Γνωστόν...
Σε γενικές γραμμές γνωστόν, απλά το ανάγει στις σχέσεις γάμου και τη διαχείριση των διαφορών. Ξέρεις, υπάρχουν "καθημερινότητες" που φθείρουν τρομερά χωρίς να διαφαίνονται σε αμεσότητα χρόνου.

Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείς ότι αν δεν πλακωνόμαστε στο ξύλο θα πεθάνουμε νέοι;
Το "καταστέλω τον θυμό μου" σημαίνει δε μιλάω αλλά κάποια στιγμή γίνομαι μπαρούτι και σου πετάω το βάζο στο κεφάλι οπότε μας αφήνεις γειά;
Μα βρε Μιχάλη... Όχι, δεν "καταστέλω" το θυμό μου, βάζω το κεφάλι κάτω και περιμένω να σκάσω και να σας αφήσω γεια...
Μαθαίνω να διαχειρίζομαι το θυμό μου και να τον ξεσπάω ήρεμα, ένα βήμα κάθε φορά, με εποικοδομητική συζήτηση, κατανόηση, επίλυση. Και φυσικά αυτό να ισχύει και για τις δυο πλευρές.
Αυτά τα καθημερινά μικρά του "έλα μωρέ, είναι ήσυχος/η... αντέχει... δε μιλάει..." κλπ κλπ, ενέχουν πάντα τον κίνδυνο ο άλλος να τα κρατάει απλώς μέσα του, να μισεί τους καβγάδες, να έχει καταθέσει πλέον τα όπλα, να έχει πέσει σε μελαγχολία... Αυτές τις περιπτώσεις τονίζει το άρθρο και πίστεψέ με... υπάρχουν.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση