Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 27-09-06, 13:05
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Στέλιο σκέφτεσαι να μας κάνεις να τρέχουμε στα ζαχαροπλαστεία για μελομακάρονα τέτοια εποχή; Και από πάνω να μας λες ότι αυτά που βρήκαμε δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που έτρωγες; Τέλος πάντων...

Εγώ θυμάμαι ότι η νηστεία ήταν πράγματι ένα μαρτύριο. Ο πατέρας μου (υπεύθυνος για τα γλυκά του σπιτιού) έφτιαχνε τα περιβόητα Κυπριακά δάχτυλα, κάτι σαν μελομένες φλογέρες με ξηρούς καρπούς, βασιλόπιτα, τσουρέκια και αυτό που πάντα με σκότωνε... Τυροπιτάκια! Να τα έχεις όλα αυτά αραδιασμένα πάνω στο τραπέζι και εσύ να μην πρέπει ούτε να τα μυρίσεις!
Πόσες φορές θυμάμαι να έχω σπάσει την νηστεία από λάθος, από παιδική αφέλεια, όταν βοηθούσα τον πατέρα μου να φτιάξει το μίγμα με το τυρί και τον δυόσμο και από κεκτημένη ταχύτητα όταν τελείωνα έγλυφα τα δάχτυλά μου αντί να τα πλύνω... Θυμάμαι τις παιδικές ενοχές που με κάνανε να κοκκινίζω και να προσπαθώ να καλύψω το λάθος μου. Ακόμα και σαν μεγάλος μία φορά "κατέλυσα" την νηστεία όταν πήγα να ψωνήσω τυρί και ο άνθρωπος στο ψυγείο πολύ φυσιολογικά μου έδωσε ένα μικρό κομμάτι από την φέτα που αγόραζα για να δοκιμάσω.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση