Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 30-12-09, 00:49
Vasilikips Ο χρήστης Vasilikips δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-01-10 19:53
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικά σήμερα δε θεωρείται και τόσο καλή επιλογή η απλή ακτινογραφία. Ο λόγος είναι απλός: αν έχεις ισχυρή κλινική υποψία ιγμορίτιδας τότε μια "καθαρή ακτινογραφία" δεν αρκεί για να την αποκλείσει. Αντίθετα, αν έχεις μικρή κλινική υποψία ιγμορίτιδας τότε δεν έχεις λόγο να κάνεις ακτινογραφία. Η στρατηγική που ακολουθώ είναι χοντρικά η εξής:
1. Αν το ενδεχόμενο της ιγμορίτιδας έχει πολύ σημαντικές επιπτώσεις (πχ ασθενής με λευχαιμία, χημειοθεραπεία κλπ κλπ) τότε αξονική για να είμαστε σίγουροι
2. Αν το ενδεχόμενο ιγμορίτιδας δεν έχει πολύ σημαντικές δυνητικές επιπτώσεις τότε θεραπεία με κλινικά κριτήρια και χωρίς ακτινογραφία.

Να σημειώσω οτι σήμερα σπανίως δίνουμε αντιβιοτικά για την ιγμορίτιδα (σύμφωνα με τη διεθνή βιβλιογραφία--τώρα το τι γίνεται στην πράξη...).

Αμα καταφέρνεις και ξεπερνάς μόνη σου την ιγμορίτιδα χωρίς αντιβιοτικά, τότε συνέχισε έτσι... Μάλλον είσαι στο σωστό δρόμο. Για καλό και για κακό πέρνα και απο το γιατρό σου, βέβαια! :-) (να βγάλουμε και εμείς κανα φράγκο!)

Φιλικά,
Πέτρος

Καλησπέρα και καλά Χριστουγεννα πρώτα απ΄όλα!

Ελπίζοντας να βρω απαντήσεις στις ερωτήσεις μου, έψαξα στο διαδίκτυο και έπεσα στην συζήτησή σας περι ιγμοριτιδας.
Αυτό που θα ήθελα είναι και την δική σας άποψη διότι έχω ηδη επισκεφτεί 2 παθολόγους και δεν εχω βαλει άκρη.

Το Νοεμβριο ειχα ενα κρυολογημα το οποιο με κράτησε κάμποσο καιρό κ ενω περνούσε μετα μ έπιασε τρομερό μπούκωμα το οποίο κράτησε κ αυτο αρκετό καιρό. Δεν επισκεφτηκα γιατρό.

Το θέμα ειναι οτι εχει περασει ενας μηνας κ συνεχίζω να εχω δέκατα 37-37.2 ενω το βραδυ κ το πρωι 36-36και..
Οταν ειχα κρυολογησει είχα πονοκεφαλους που εμοιαζαν με ιγμορίτιδα.
Επισης τα πρωινα εχω φλέγματα αλλα κ κατα τη διαρκεια της ημερας φαινομενο το οποιο υπαρχει πολυ καιρο ίσως κ ενα χρόνο αλλα δεν είχα ασχοληθει.
Εκανα εξετασεις αιματος οπου βγηκαν καλές, λευκα κτλ.

Ο παθολογος υποψιάζεται ιγμορίτιδα και ζήτησε να βγάλω ακτινογραφία.

Εσεις τι με συμβουλευετε? Η αντιβίωση θα βοηθούσε?


Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Απάντηση με παράθεση