Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 14-10-08, 00:12
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Θα ήθελα να διευκρινήσω στους φίλους που επισκέπτονται το θέμα αυτό οτί δεν πάσχω ο ίδιος απο τη νόσο του κρόν και ούτε είμαι γιατρός. Ότι γράφω προέρχεται απο την εμπειρία μου σε σχέση με την πάθηση του θείου μου αφού το όνομα κρόν ηταν απο τα πρώτα που έμαθα στη ζωή μου. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να εμπιστεύεστε τους θεράποντες ιατρούς σας και να απευθύνεστε σε αυτούς για την καλύτερη δυνατή αντιμετώπιση. Επίσης προσωπική μου γνώμη είναι η παρακολούθηση να γίνεται στα πλαίσια μίας οργανωμένης νοσοκομειακής κλινικής.

Το Χουμίρα δεν περιέχει κορτιζόνη και χορηγείται σε σοβαρές περιπτώσεις κρόν. Ο θείος μου το δοκιμάζει αρκετό καιρό τώρα αφού ο οργανισμός του είχε συνηθίσει το remicade και δεν ανταποκρινόταν. Ο Ιατρός του την περασμένη δευτέρα διατύπωσε την αισιόδοξη άποψη οτι θα βοηθήσει στο να κλείσουν κάποιοι ιλεοί. Κάποιες πληροφορίες για το Χουμίρα θα βρείτε εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Adalimumab

Ώς προς αυτά που ανέφερε ο φίλος Θάνος και την οργή που εξέφρασε θα ήθελα να του αναφέρω τα εξής. Ο θείος μου νοσηλεύτηκε με συμπτώματα της νόσου στην Αυστρία , σε πανεπιστημιακή κλινική και όχι στην Ελλάδα. Όλα αυτά την δεκαετία του 70. Σπούδαζε εκεί και ενδεχομένως το κρύο και η κακή διατροφή συνέτειναν στο να επιταχυνθεί η εμφάνισή της. Παρέμεινε στο νοσοκομείο αρκετό καιρό δίχως να γίνει ακριβής διάγνωση. Το ονόμαζαν γενικά φυματίωση του εντέρου. Επίσης δεν υπήρχε τότε η κολονοσκόπηση παρά μόνο η ορθοσκόπηση με τους περιορισμούς της ώς προς την απεικόνιση της κατάστασης. Η πραγματική διάσταση του προβλήματος αποκαλύφτηκε μόνο όταν πραγματοποιήθηκε η εγχείριση στην Ελλάδα.