Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 20-06-07, 13:14
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλοι χρησιμοποιούν και ένα πλαστικό μπουκάλι με μια μικρή τρύπα ώστε να στάζει λίγο λίγο το νερό σε κάθε γλάστρα για τις λίγες μέρες που λείπουμε.
Αυτό δεν δουλεύει, ή θα φύγει το νερό όλο μαζι σε 5-6 ώρες ή θα βουλώσει και δεν θα βοηθήσει καθόλου.

Εγώ έχω μια δικιά μου πατέντα, που λειτουργεί καλά και για μόνο μια βδομάδα παρέχει αρκετή υγρασία σε μερικές γλάστρες και ζαρντινιέρες.

Χρησιμοποιήστε ένα μεγάλο αποθηκευτικό χώρο για το νερο. Αυτό μπορεί να είναι ή ένας τενεκές που είχε λάδι, ένα μεγάλο ποτιστήρι, ένα μπιτόνι, ή κανένα δίλιτρο μπουκάλι από αναψυκτικό.

Χρησιμοποιώ λωρίδες από πανί σαν το σφουγγαρόπανο, κάτι σαν φυτίλη. Το ένα μέρος το βάζω στον νερό μέχρι κάτω κάτω και το άλλο το "φυτεύω¨στο χώμα.

\

Στο σκιτσάκι μου το μαύρο είναι το ποτιστήρι που το έχω δέσει στα κάγκελα να είναι λίγο πιο ψηλά ή ίσα με την γλάστρα/ζαρντινιέρα.

Η κατασκευή είναι δοκιμασμένη πολλές φορές και μάλιστα απο το δοχείο, βγάζω περισσότερα από ένα φυτίλια για να έχω υγρές δύο ή περισσότερες γειτονικές γλάστρες/ζαρντινιέρες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση