Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #285  
Παλιά 28-11-09, 20:56
Zour Ο χρήστης Zour δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-06-10 11:43
Γεια χαρά σε όλους και καλό κουράγιο. Είμαι καινούργιο μέλος και πάσχω από μια απ'τις δύο νόσους. Το λέω αυτό διότι η πρώτη διάγνωση κατα την κολωνοσκόπιση έδειχνε στην Ελκώδη κολλίτιδα έστω κι αν οι φλεγμωνές στο παχύ ήταν διάσπαρτες. Στην πορεία, ενώ γενικώς ούτε και κατα την διάγνωση οι κεννώσεις μου ήταν πολλές( το πολύ 2 τη μέρα) είχα πόνους και πρηξίματα και παραδόξως το παχύ μου έντερο ήταν καθαρό. Τότε άρχισε να υπάρχει υποψία για το λεπτό έντερο. Το περασμένο καλοκαίρι έφτασα πρώτη φορά σε μεγάλη έξαρση με πανω απο 4 αιματηρές κεννωσεις τη μέρα και ξεκίνησα για δευτερη φορά θεραπεία με κορτιζόνη(η πρώτη ήταν ένα χρόνο πριν) και παράλληλα πάντα έπαιρνα και salofalc. Τρεις μέρες μετά έκανα μαγνητική εντερόκλιση στην οποία δεν βρέθηκε κατι ύποπτο( να σας πω την αλήθεια μετάνοιωσα που την έκανα γιατί δεν δείχνει εικόνα του εσωτερικού του λεπτού εντέρου, παρα μόνο το εξωτερικό τους σχήμα. Προσωπικά πιστεύω οτι πάσχω απο Crohn γιατί και οι πόνοι στην κοιλιά είναι σε σημείο που υπάρχει μόνο λεπτό έντερο όπως μου είπε και ο γιατρός. Όπως και να χει μετά απο μια θετική αλλάγη στα επαγγελματικά μου αποφάσισα να συνεχίσω χωρίς φάρμακα και με μόνο όπλο την διατροφή. Μετά απο δύο μήνες η κατάστασή μου είναι σταθερά μέτρια (πόνοι στην κοιλιά ιδιαίτερα μετά απο έντονη φυσική άσκηση και ελαφρά πρηξίματα). Όταν τρωω πράγματα που με πειράζουν όπως μελιτζάνες, όσπρια, ελλιές και σε τροφές με συντηριτικά οι ενοχλήσεις γίνονται πιο έντονες και οι κεννωσεις διαρροικές. Ο αγώνας συνεχίζεται παιδιά. Αυτά απο μένα, ελπίζω να μην κούρασα. Είναι πολύ θετικό αυτό που γίνεται σ αυτό το topic και πραγματικά δίνει κουράγιο και χρήσιμες γνώσεις. Επισης θέλω να πω ότι σ αυτές τις αρρώστιες καθ ένας μας πάσχει μεν απο κάποια ΙΦΝΕ ώστοσο απο ότι έχω καταλάβει οι περιπτώσεις μας διαφέρουν.
Εδώ είναι ένα Link που αφορά άτομα με ΙΦΝΕ και τον εμβολιασμό τους.
http://www.crohnhellas.gr/content/view/52/2/
Προσωπικά θα κάνω το εμβόλιο αλλα όπως γράφει και στο link "κάθε ασθενής με ΙΦΝΕ θα πρέπει να συμβουλεύεται τον θεράποντα ιατρό του πριν τη λήψη οποιασδήποτε απόφασης εμβολιασμού".