Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 26-03-08, 23:12
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από kotsikaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιες τροφες ειναι κατα του καρκινου του παχεως εντερου? Ποια ειναι η προετοιμασια για μια κωλονοσκόπηση? Ειμαι 30 χρονων και εχω καποιες δυσλειτουργιες με το εντερο. Θα ηταν σωστο να κανω μια κωλονοσκόπηση?
Αν έχεις πρόβλημα με το πεπτικό σου θα πρέπει να δεις ένα γιατρό και αυτός θα σου πει αν πρέπει να κάνεις κολονοσκόπηση ή όχι. Γενικά μιλώντας, και χωρίς να αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά, η κολονοσκόπηση για λόγους προληπτικούς ενδείκνυται μετά τα 50. Διαφορετικά κριτήρια ισχύουν αν έχεις συγγενείς με καρκίνο παχέος εντέρου σε νεαρή ηλικία (πχ λόγω μετάλλαξης του γονιδίου APC).

Σχετικά με τη διατροφή, δεν υπάρχει επίσημη θέση των μεγαλύτερων οργανισμών που να υποδεικνύει κάτι διαφορετικό από τα ήδη γνωστά (δηλ. άφθονα φρούτα και λαχανικά, λίγο κόκκινο κρέας, περισσότερο ψάρι και κοτόπουλο). Κάποιες μελέτες υποστηρίζουν οτι διατροφή πλούσια σε φυτικές ίνες μειώνει τον κίνδυνο καρκίνου του παχέος εντέρου, αλλά αυτή η άποψη δεν είναι αρκετά τεκμηριωμένη ωστε να αποτελεί γενική οδηγία.

Κατα τα άλλα, όπως συνηθίζω να λέω, όποιος ενδιαφέρεται για την πρόληψη πρώτα κόβει το κάπνισμα. Τα υπόλοιπα είναι το κερασάκι στην τούρτα...

Φιλικά,
Πέτρος
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση